Hewlett Packard
HP EliteBook x360 830 G9 13.3" Touchscreen Convertible 2 in 1 Notebook - WUXGA - 1920 x 1200 - Intel Core i5 12th Gen i5-1245U Deca-core [10 Core] - 16 GB Total RAM - 256 GB SSD (6c161ut-aba)
- SKU:
- 19138536
- MPN:
- 6c161ut-aba
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
EliteBook
Top-of-the-line business notebooks with manageability, security and durability features.
The laptops that know business. These PCs come with the manageability, security features and durability to handle your most demanding jobs.
Package Contents:
Features
Package Contents:
Elite x360 830 13 inch G9 2-in-1Notebook PC AC Adapter
Yes
Yes
Premium Computing
Anti-glare Screen
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Application/Usage:
Premium Computing
Features:
Anti-glare Screen
Specs
| Built-in Devices | |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i5-1245U |
| Maximum Turbo Speed | 2.50 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Convertible |
| Weight (Approximate) | 2.91 lb |
| Height | 0.76" |
| Width | 11.8" |
| Depth | 8.5" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>1-year warranty and 90 day software limited warranty options depending on country. Batteries have a default one year limited warranty. Refer to http://www.hp.com/support/batterywarranty/ for additional battery information. On-site service and extended coverage is also available. HP Care Pack Services are optional extended service contracts that go beyond the standard limited warranties. To choose the right level of service for your HP product, use the HP Care Pack Services Lookup Tool at: http://www.hp.com/go/cpc .</p> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| System Memory Speed | 4800 MHz |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 13.3" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | WUXGA |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | HP |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | EliteBook Top-of-the-line business notebooks with manageability, security and durability features. The laptops that know business. These PCs come with the manageability, security features and durability to handle your most demanding jobs. |
| Product Type | 2 in 1 Notebook |
| Product Name | Elite x360 830 13 inch G9 2-in-1Notebook PC |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 6C161UT#ABA |
| Product Series | 830 G9 |
| Product Line | EliteBook x360 |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Downgradable Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
HP EliteBook x360 830 G9 13.3" Touchscreen Convertible 2 in 1 Notebook - WUXGA - 1920 x 1200 - Intel Core i5 12th Gen i5-1245U Deca-core [10 Core] - 16 GB Total RAM - 256 GB SSD (6c161ut-aba)