Hewlett Packard
HP Pro Mini 400 G9 Desktop Computer - Intel Core i7 12th Gen i7-12700T - 16 GB - 512 GB SSD - Mini PC - Black (b36f5at-aba)
- SKU:
- 20968234
- MPN:
- b36f5at-aba
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 12/01/2025 09:11:29 AM PST
- Stock Update:
- 12/01/2025 09:11:29 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Overview | Commercial-grade Mini PC that fits anywhere you work
The HP Pro Mini 400 provides users with the commercial-grade performance, security, and the flexible deployment capabilities needed for small, varied workspaces. This reliable, ultra-small PC is powered to handle mainstream enterprise and SMBs with an Intel® processor and protected with always-on security you can trust.
Latest Intel® processor
Accomplish everything from minor tasks to complex projects with the latest Intel® processor.
Protected by HP Wolf Security
HP Wolf Security for Business creates a hardware-enforced, always-on, resilient defense.
Flex ports for easy expansion
Configure or expand your Mini your way with flex ports for legacy or clean desk connectivity.
Help protect our shared future
A high-efficiency power supply and molded pulp packaging6 help reduce the impact on the environment.
Features | Windows 11
Work anywhere without compromising on performance or security with Windows 11 powered by HP's collaboration and connectivity technology.
Security is your top priority
The HP Wolf Pro Security Edition provides preconfigured enterprise-level PC protection for small and medium sized businesses.
Advanced wireless connectivity
Get a premium connectivity experience, even in crowded wireless networks, with a fast, reliable wireless connection. This Pro Mini 400's gigabit data rate Wi-Fi 6E wireless LAN module supports HP Extended Range Wireless LAN.
Automatic recovery from firmware attacks
Firmware attacks can completely devastate your PC. Stay protected with HP's self-healing BIOS - HP Sure Start Gen7 automatically recovers the BIOS from malware, rootkits, or corruption.
Work without interruption
Keep productivity high and downtime low with the fully integrated and automated features of the HP BIOSphere Gen6 firmware ecosystem. Your PCs have extra protection thanks to automatic updates and security checks.
Browse confidently
Help protect your PC from websites and read only Microsoft Office and PDF attachments with embedded malware, ransomware, or viruses with hardware enforced security from HP Sure Click.
Package Contents:
- Pro Mini 400 G9 Desktop PC
- Keyboard
- Mouse
- Power Adapter
Features
- Pro Mini 400 G9 Desktop PC
- Keyboard
- Mouse
- Power Adapter
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Features:
Security Slot
Tool-less Access
Dust Filter
Low Halogen
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 90 W |
| Frequency |
|
| Input Voltage |
|
| Processor | |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Threads | 20 |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i7-12700T |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 1.40 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | Q670 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Mini PC |
| Weight (Approximate) | 3.13 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 1.3" |
| Color Family | Black |
| Width | 7" |
| Depth | 6.9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Configuration | 1 x 16GB |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 770 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | HP |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | Overview | Commercial-grade Mini PC that fits anywhere you work The HP Pro Mini 400 provides users with the commercial-grade performance, security, and the flexible deployment capabilities needed for small, varied workspaces. This reliable, ultra-small PC is powered to handle mainstream enterprise and SMBs with an Intel® processor and protected with always-on security you can trust. Latest Intel® processor Accomplish everything from minor tasks to complex projects with the latest Intel® processor. Protected by HP Wolf Security HP Wolf Security for Business creates a hardware-enforced, always-on, resilient defense. Flex ports for easy expansion Configure or expand your Mini your way with flex ports for legacy or clean desk connectivity. Help protect our shared future A high-efficiency power supply and molded pulp packaging6 help reduce the impact on the environment. Features | Windows 11 Work anywhere without compromising on performance or security with Windows 11 powered by HP's collaboration and connectivity technology. Security is your top priority The HP Wolf Pro Security Edition provides preconfigured enterprise-level PC protection for small and medium sized businesses. Advanced wireless connectivity Get a premium connectivity experience, even in crowded wireless networks, with a fast, reliable wireless connection. This Pro Mini 400's gigabit data rate Wi-Fi 6E wireless LAN module supports HP Extended Range Wireless LAN. Automatic recovery from firmware attacks Firmware attacks can completely devastate your PC. Stay protected with HP's self-healing BIOS - HP Sure Start Gen7 automatically recovers the BIOS from malware, rootkits, or corruption. Work without interruption Keep productivity high and downtime low with the fully integrated and automated features of the HP BIOSphere Gen6 firmware ecosystem. Your PCs have extra protection thanks to automatic updates and security checks. Browse confidently Help protect your PC from websites and read only Microsoft Office and PDF attachments with embedded malware, ransomware, or viruses with hardware enforced security from HP Sure Click. |
| Product Type | Desktop Computer |
| Product Name | Pro Mini 400 G9 Desktop PC |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | B36F5AT#ABA |
| Product Series | Pro Mini 400 G9 |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Interfaces/Ports | |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2x2 Type-C Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 3 |
| Optional Ports | <p><b>Details regarding optional ports aggregated from the information available for this product's family/series.</b></p><p><b>Flexible Port 1, choice of one of the following:</b></p><ul><li> 1 x SuperSpeed USB 10Gbps signaling rate port w/ DisplayPort™ Alt Mode and power intake via USB Type-C® Power Delivery up to 100W</li><li> 1 x Video (DisplayPort™ 1.4a or HDMI 2.1a or VGA)</li><li> 1 x Serial (RS-232)</li></ul><p><b>(1) Flexible Port 2, choice of one of the following:</b></p><ul><li> 2 x Hi-Speed USB 480Mbps signaling rate port</li><li> 1 x Serial (RS-232)</li><li> 1 x 2nd External antenna</li></ul> |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs (Rear) | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| LAN Model | I219-LM |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information