Hewlett Packard
HP ProBook 455 G10 15.6" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - AMD Ryzen 7 7730U Octa-core [8 Core] - 32 GB Total RAM - 1 TB SSD - Pike Silver Plastic (7p3b7ut-aba)
- SKU:
- 20058698
- MPN:
- 7p3b7ut-aba
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 11/25/2025 11:36:36 AM PST
- Stock Update:
- 11/25/2025 11:36:36 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
HP Smart Buy PROBOOK 455 G10 R7-7730U 15.6IN 32GB 1TB W11P64- UPC: 197192842201
- Weight: 5.750 lbs
- Brand: ?HP
- Item model number: ?7P3B7UT#ABA
SMART BUY PROBOOK 455 G10 R7-7730U 15.6IN 32GB 1TB W11P64
Package Contents:
Features
Package Contents:
ProBook 455 G10 Notebook HP Smart 65 W AC Power Adapter
Yes
Everyday Computing
Anti-glare Screen
Energy Star:
Yes
Application/Usage:
Everyday Computing
Features:
Anti-glare Screen
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 7730U |
| Maximum Turbo Speed | 4.50 GHz |
| Processor Type | Ryzen 7 |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.84 lb |
| Product Color | Pike Silver Plastic |
| Height | 0.78" |
| Color Family | Silver |
| Width | 14.1" |
| Depth | 9.2" |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| Installed Slot Memory | 32 GB |
| Installed Slot Memory Configuration | 2 x 16GB |
| Standard Memory | 32 GB |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | HP |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | PROBOOK Professional mobility. Get the performance features and reliable, tested technology to take care of business anywhere it goes. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ProBook 455 G10 Notebook |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 7P3B7UT#ABA |
| Product Series | 455 G10 |
| Product Line | ProBook |
| Packaged Quantity | 1 |
| Input Devices | |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 SuperSpeed USB Type-C 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4) |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
HP ProBook 455 G10 15.6" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - AMD Ryzen 7 7730U Octa-core [8 Core] - 32 GB Total RAM - 1 TB SSD - Pike Silver Plastic (7p3b7ut-aba)