Hewlett Packard
HP ProDesk 4 G1i Desktop Computer - Intel Core Ultra 5 225 - 16 GB - 512 GB PCI Express NVMe SSD - Small Form Factor - Jack Black (d32m3at-aba)
- SKU:
- 21478733
- MPN:
- d32m3at-aba
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, GA, IL, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/03/2026 07:08:50 PM PST
- Stock Update:
- 04/03/2026 07:08:50 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Overview | Work smarter with an AI-enabled PC that evolves with you
The HP ProDesk 4 SFF G1i Desktop AI PC provides users in evolving work environments with commercial-grade customization and scalability in a space-saving design. The Intel® Core™ Ultra processor and 13 TOPS NPU help optimize handling daily tasks by distributing power and exploring the potential of AI to improve business performance.
Efficient modular options
Dynamically scale, improve performance, and expand functionality with multiple USB ports on this SFF PC.
Protected by HP Wolf Security
HP Wolf Security for Business creates a hardware-enforced, always-on, resilient defense.
Tested for reliability and durability
Undergoes MIL-STD 810 and HP Total Test Process to ensure your SFF meets or exceeds HP durability standards.
Help protect our shared future
This HP ProDesk 4 SFF G1i uses 100% HP paper-based packaging from recycled or certified sustainable sources.
Features | HP recommends Windows 11 Pro for business
Work anywhere without compromising on performance with Windows 11 and HP collaboration, security, and connectivity technology. Summarize and rewrite content, get relevant content recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.
Intel® multi-core processor
Configure your HP ProDesk 4 SFF G1i for the perfect combination of power, performance, and value. Get up to an Intel® Core™ Ultra CPU to handle work tasks smoothly and reliably, featuring 13 TOPS NPU for enhanced video conferencing and more.
Security is your top priority
The HP Wolf Pro Security Edition provides preconfigured enterprise-level PC protection for small and medium sized businesses.
BIOS management over the network
HP Sure Admin, a modern BIOS management tool, eliminates the need for password or BIOS configuration utility in the OS by creating a digital signature that allows IT administrators to securely manage BIOS settings over a network.
Browse confidently
Help protect your PC from websites and read only Microsoft Office and PDF attachments with embedded malware, ransomware, or viruses with hardware-enforced security from HP Sure Click.
HP Sure Sense
Malware is evolving rapidly beyond traditional antivirus capabilities. Protect your PC against never-before-seen attacks with HP Sure Sense, which combines behavioral analysis with advanced AI techniques to provide exceptional protection.
Package Contents:
- ProDesk 4 SFF G1i Desktop AI PC Wolf Pro Security Edition
- Keyboard
- Mouse
- Power Adapter
Features
- ProDesk 4 SFF G1i Desktop AI PC Wolf Pro Security Edition
- Keyboard
- Mouse
- Power Adapter
Energy Star:
Yes
Features:
Tool-less Access
Security Slot
Environmental Compliance:
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 280 W |
| Frequency |
|
| Input Voltage |
|
| Processor | |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Threads | 10 |
| L3 Cache | 20 MB |
| NPU Performance | 13 TOPS |
| Processor Model | 225 |
| NPU Name | AI Boost |
| Maximum Turbo Speed | 4.90 GHz |
| Processor Type | Core Ultra 5 |
| Processor Speed | 3.30 GHz |
| NPU Manufacturer | Intel |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | Q870 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Small Form Factor |
| Weight (Approximate) | 10.03 lb |
| Product Color | Jack Black |
| Height | 3.9" |
| Color Family | Black |
| Width | 11.9" |
| Depth | 12.1" |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Configuration | 1 x 16GB |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | HP |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | Overview | Work smarter with an AI-enabled PC that evolves with you The HP ProDesk 4 SFF G1i Desktop AI PC provides users in evolving work environments with commercial-grade customization and scalability in a space-saving design. The Intel® Core™ Ultra processor and 13 TOPS NPU help optimize handling daily tasks by distributing power and exploring the potential of AI to improve business performance. Efficient modular options Dynamically scale, improve performance, and expand functionality with multiple USB ports on this SFF PC. Protected by HP Wolf Security HP Wolf Security for Business creates a hardware-enforced, always-on, resilient defense. Tested for reliability and durability Undergoes MIL-STD 810 and HP Total Test Process to ensure your SFF meets or exceeds HP durability standards. Help protect our shared future This HP ProDesk 4 SFF G1i uses 100% HP paper-based packaging from recycled or certified sustainable sources. Features | HP recommends Windows 11 Pro for business Work anywhere without compromising on performance with Windows 11 and HP collaboration, security, and connectivity technology. Summarize and rewrite content, get relevant content recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot. Intel® multi-core processor Configure your HP ProDesk 4 SFF G1i for the perfect combination of power, performance, and value. Get up to an Intel® Core™ Ultra CPU to handle work tasks smoothly and reliably, featuring 13 TOPS NPU for enhanced video conferencing and more. Security is your top priority The HP Wolf Pro Security Edition provides preconfigured enterprise-level PC protection for small and medium sized businesses. BIOS management over the network HP Sure Admin, a modern BIOS management tool, eliminates the need for password or BIOS configuration utility in the OS by creating a digital signature that allows IT administrators to securely manage BIOS settings over a network. Browse confidently Help protect your PC from websites and read only Microsoft Office and PDF attachments with embedded malware, ransomware, or viruses with hardware-enforced security from HP Sure Click. HP Sure Sense Malware is evolving rapidly beyond traditional antivirus capabilities. Protect your PC against never-before-seen attacks with HP Sure Sense, which combines behavioral analysis with advanced AI techniques to provide exceptional protection. |
| Product Type | Desktop Computer |
| Product Name | ProDesk 4 SFF G1i Desktop AI PC Wolf Pro Security Edition |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | D32M3AT#ABA |
| Product Series | ProDesk 4 G1i |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C Detail | 1 x USB Type-C® 10Gbps signaling rate |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 3 |
| Optional Ports | <p><b>Details regarding optional ports aggregated from the information available for this product's family/series. </b></p><ul><li>Slim optical drive (optional)</li></ul><p><b> Flexible Port 1, choice of one of the following:</b></p><ul><li>2 Type-A SuperSpeed USB 5Gbps signaling rate port</li><li>1 SuperSpeed USB 10Gbps signaling rate port w/ DisplayPort™ Alt Mode</li><li>Video (1 DisplayPort™ 2.1 HBR3 or HDMI 2.1 or VGA)</li><li>1 x Serial (RS-232)</li></ul> |
| Total Number of USB Ports | 9 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs (Rear) | 1 |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| LAN Manufacturer | Intel |
| LAN Model | I219-LM |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
Warranty Information