HPE / Aruba Networks
Hp Rps 800 Redundant Power Supply - 650 W External - 110 V Ac, 220 V Ac - Hewlett Packard Jd183a-aba (jd183a#aba) JD183A#ABA
- SKU:
- 18342124
- MPN:
- jd183a-aba
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The H3C RPS 800-A Redundant Power System is an external DC power supply unit for the H3C S5500-52C-EI that uses AC input and provides DC output for switch redundant backup power. This redundant power system (RPS) provides selective DC outputs. Depending on the connected DC output cable(s), the RPS can provide +12 V DC, -54 V DC, or +12 V DC and -54 V DC concurrently to the powered device. The RPS 800 supports cold backup of power supply, which means it only switches to the DC output state when it detects a power supply failure of the powered device.
Package Contents:
- H3C RPS 800 Redundant Power Supply
- Power Cord
- Front and Rear Mounting Brackets
Features
Package Contents:
China
- H3C RPS 800 Redundant Power Supply
- Power Cord
- Front and Rear Mounting Brackets
Compatibility:
HP 3Com Switches:
- 4800G 24-Port
- 4800G 48-Port
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Number of +12V Rails | 1 |
| Output Power | 650 W |
| Output Current |
|
| Input Voltage Range | 100 V AC - 240 V AC |
| Input Voltage |
|
| Output Voltage Detail |
|
| Output Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | External |
| Weight (Approximate) | 8.38 lb |
| Height | 1.7" |
| Width | 17.4" |
| Depth | 7.2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | HPE |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Marketing Information | The H3C RPS 800-A Redundant Power System is an external DC power supply unit for the H3C S5500-52C-EI that uses AC input and provides DC output for switch redundant backup power. This redundant power system (RPS) provides selective DC outputs. Depending on the connected DC output cable(s), the RPS can provide +12 V DC, -54 V DC, or +12 V DC and -54 V DC concurrently to the powered device. The RPS 800 supports cold backup of power supply, which means it only switches to the DC output state when it detects a power supply failure of the powered device. |
| Product Type | Redundant Power Supply |
| Product Name | H3C RPS 800 Redundant Power Supply |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Manufacturer Part Number | JD183A#ABA |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Hp Rps 800 Redundant Power Supply - 650 W External - 110 V Ac, 220 V Ac - Hewlett Packard Jd183a-aba (jd183a#aba) JD183A#ABA