hpe
HPE 960 GB Solid State Drive - 2.5" Internal - SAS [12Gb/s SAS] - Read Intensive (p40506-b21)
- SKU:
- 18373652
- MPN:
- p40506-b21
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 02/20/2026 09:46:22 AM PST
- Stock Update:
- 02/20/2026 09:46:22 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Hewlett Packard Enterprise HPE 960GB SAS RI SFF BC VS MV SSD- Is power and energy-efficient to ensure maximum reliability
- Provides fast and dependable access to data and has non-volatile memory
- With a capacity of 960 GB, you have large storage space for all your documents and data
- 12Gb/s SAS interface for high speed and reliability
- 2.5" form factor for added reliability and dependability
- Hard Drive: ?960 GB Solid State Hard Drive
- Brand: ?Hewlett Packard Enterprise
- Series: ?960GB SAS 12G Read Intensive SFF BC Value SAS Multi Vendor SSD
- Item model number: ?P40506-B21
- Item Weight: ?0.7 ounces
- Product Dimensions: ?8.6 x 7.4 x 5.2 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?8.6 x 7.4 x 5.2 inches
- Flash Memory Size: ?960 GB
- Hard Drive Interface: ?Serial Attached SCSI
- Manufacturer: ?Hewlett Packard Enterprise
Key Features | High Performance, Exceptional Reliability, and Efficiency for Faster Business Results HPE 12Gb SAS Read Intensive (RI) SSDs are ideal for read caching, social media, web servers and boot/swap. Achieve high IOPS and lower latency to enhance the performance of your data center. Maintain data accuracy with full data-path error detection and surprise power loss protection. Choose from a broad portfolio of enhanced solutions in a wide variety of capacities. HPE 24Gb Enabled SAS SSDs are Capable of 2x the Performance of 12Gb SAS SSDs. Next Generation of SAS interface, based on the SAS-4 specification. HPE 24Gb Enterprise SAS capability relies on a complete ecosystem enablement requiring a 24G SAS controller and updated server infrastructure which is set to launch in 2021. HPE 24Gb Enterprise SAS SSDs are compatible with 12Gb Enterprise SAS ecosystem
Features
- HPE ProLiant Rack Server
- HPE Tower Server
- HPE BladeSystem Servers
- HPE Synergy Storage System
Device Supported:
Server
Storage System
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | 2.5" |
| Weight (Approximate) | 1.10 lb |
| Hot Pluggable | Yes |
| Drive Type | Internal |
| Height | 0.6" |
| Drive Carrier | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface Standard | 12Gb/s SAS |
| Drive Interface | SAS |
| General Information | |
| Brand Name | HPE |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Marketing Information | Key Features | High Performance, Exceptional Reliability, and Efficiency for Faster Business Results HPE 12Gb SAS Read Intensive (RI) SSDs are ideal for read caching, social media, web servers and boot/swap. Achieve high IOPS and lower latency to enhance the performance of your data center. Maintain data accuracy with full data-path error detection and surprise power loss protection. Choose from a broad portfolio of enhanced solutions in a wide variety of capacities. HPE 24Gb Enabled SAS SSDs are Capable of 2x the Performance of 12Gb SAS SSDs. Next Generation of SAS interface, based on the SAS-4 specification. HPE 24Gb Enterprise SAS capability relies on a complete ecosystem enablement requiring a 24G SAS controller and updated server infrastructure which is set to launch in 2021. HPE 24Gb Enterprise SAS SSDs are compatible with 12Gb Enterprise SAS ecosystem |
| Product Type | Solid State Drive |
| Product Name | 960GB SAS 12G Read Intensive SFF BC Value SAS Multi Vendor SSD |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Manufacturer Part Number | P40506-B21 |
| Drive Performance | |
| Random 4KB Read | 155000IOPS |
| Endurance Type | Read Intensive |
| Random 4KB Write | 32000IOPS |
| Endurance (DWPD) | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 960 GB |
Warranty Information