hpe
HPE Intel Xeon Silver [3rd Gen] 4314 Hexadeca-core [16 Core] 2.40 GHz Processor Upgrade (p36922-b21)
- SKU:
- 18540621
- MPN:
- p36922-b21
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 08/07/2025 08:38:56 AM PST
- Stock Update:
- 08/07/2025 08:38:56 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
HPE Intel Xeon Silver (3rd Gen) 4314 Hexadeca-core (16 Core) 2.40 GHz Processor Upgrade - 24 MB L3 Cache - 64-bit Processing - 3.40 GHz Overclocking Speed - 10 nm - Socket LGA-4189-135 W - 32 Thread- Processor Manufacturer: Intel
- Processor Core: Hexadeca-core (16 Core)
- Clock Speed: 2.40 GHz
- Overclocking Speed: 3.40 GHz
- L3 Cache: 24 MB
- Product Dimensions: 1.18 x 11.02 x 8.27 inches
- Item Weight: 2.2 pounds
INT XEON-S 4314 CPU CHIP
Specs
| Power Description | |
| Thermal Design Power | 135 W |
| Physical Characteristics | |
| Width | 3.1" |
| Depth | 2.2" |
| General Information | |
| Brand Name | HPE |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Product Type | Processor Upgrade |
| Product Name | Xeon Silver Hexadeca-core 4314 2.40 GHz Server Processor Upgrade |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Manufacturer Part Number | P36922-B21 |
| Product Model | 4314 |
| Product Line | Xeon Silver |
| Technical Information | |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Overclocking Speed | 3.40 GHz |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Process Technology | 10 nm |
| L3 Cache | 24 MB |
| Processor Threads | 32 |
| Processor Socket | Socket LGA-4189 |
| Clock Speed | 2.40 GHz |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 3rd Gen |
| Environmental Conditions | |
| Thermal Specification | 186.8°F (86°C) |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
HPE Intel Xeon Silver [3rd Gen] 4314 Hexadeca-core [16 Core] 2.40 GHz Processor Upgrade (p36922-b21)