IBM
IBM 01AV452 T470 Replacement Battery Batt Tp 61 3c 11.4v 2.08ah 24wh Li
- SKU:
- 20001426
- MPN:
- 01av452
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Features
Compatibility:
Lenovo ThinkPad Notebooks:
Lenovo ThinkPad Notebooks:
- P51S
- T470
- T570
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 5.29 oz |
| Battery Information | |
| Battery Capacity | 2080 mAh |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Application/Usage | Notebook |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Output Voltage | 11.46 V DC |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Product Type | Battery |
| Product Name | Battery |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 01AV452 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
IBM 01AV452 T470 Replacement Battery Batt Tp 61 3c 11.4v 2.08ah 24wh Li