IBM
IBM 45N0372 Thinkpad 170watt Ac Adapter Pwr Excess New No Mfg Rebate
- SKU:
- 20432255
- MPN:
- 45n0372
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Get power when and where you need it with a ThinkPad AC adapter. Keep one in the office, one at home, and another in your carrying case for convenient access to power. Just plug it into an available wall outlet to deliver AC power to your compatible ThinkPad laptop and to recharge the system battery. ThinkPad AC adapters are compact, energy efficient and backed by a 1 year warranty.
The ThinkPad 170WAC Adapter (slim tip) (4X20E50574) for ThinkPad laptops offers these features:
- Performs to the same specifications as the standard AC adapter that ships with the ThinkPad laptops.
- Energy efficient with Energy Star V (ES 2.0)
- Compatible with ThinkPad laptops with rectangular "slim tip" common power plug
- Not compatible with ThinkPad laptops with the round, barrel-type power plug
Package Contents:
- AC Adapter
- User's Guide
- AC Power Cord
Features
Package Contents:
Yes
Yes
China Energy Conservation Program (CECP)
Lenovo ThinkPad Notebooks:
- AC Adapter
- User's Guide
- AC Power Cord
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
China Energy Conservation Program (CECP)
Compatibility:
Lenovo ThinkPad Notebooks:
- X60
- X60s
Specs
| Power Description | |
| Maximum Output Power | 170 W |
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.32 lb |
| Height | 1.2" |
| Width | 3" |
| Depth | 6.1" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <ul><li>Product does not ship from original manufacturer</li><li>Product may not be eligible for original manufacturer warranty, rebates or programs</li><li>Direct replacement warranty provided by Ingram Micro (1 year for components, 3 year for systems)</li><li>Product ships from IMSourcing facility within 2-3 days or from stock</li><li>BULK, REF, and NOB Product may ship in non-standard packaging</li><li>All returns processed directly from IMSourcing</li><li>Where applicable, -RF or -IM indicates an IMSourcing certified pre-owned product</li></ul> |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo - Open Source |
| Manufacturer Website Address | http://www.imsourcing.com |
| Marketing Information | Open Source product is procured through the secondary market. The product is manufacturer original. The product is NEW and may have been unsealed to ensure the product is authentic. Open source product is not eligible for any rebate, spiff, marketing, or any other program that may pertain to its manufacturer. Open Source provides a standard 1 year warranty. The product is eligible for returns if it is DOA or returned within 14 business days from order receipt. A restock fee will be added if the return does not fit this criterion. |
| Product Type | AC Adapter |
| Product Name | AC Adapter |
| Manufacturer | Lenovo - Open Source |
| Manufacturer Part Number | 45N0372 |
| Technical Information | |
| Device Supported | Notebook |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
IBM 45N0372 Thinkpad 170watt Ac Adapter Pwr Excess New No Mfg Rebate