IBM
Lenovo PM1645a 1.60 TB Solid State Drive - 2.5" Internal - SAS [12Gb/s SAS] - Mixed Use (4xb7a17063)
- SKU:
- 18500399
- MPN:
- 4xb7a17063
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo PM1645a 1.60 TB Solid State Drive - 2.5" Internal - SAS (12Gb/s SAS) - Mixed Use - Server Device Supported - 1000 MB/s Maximum Read Transfer Rate - Hot Swappable - 1 Year Warranty- Storage Capacity: 1.60 TB
- Maximum Read Transfer Rate: 1000 MB/s
- Maximum Write Transfer Rate: 1000 MB/s
- Endurance (DWPD): 3
- Endurance (TBW): 8760 TB
The ThinkSystem PM1645a Mainstream SAS 12Gb solid-state drives (SSDs) in capacities of up to 3.2 TB are next-generation high-performance SSDs suitable for a wide range of applications of running on ThinkSystem servers. The PM1645a SSDs are the follow-on to the PM1645 SSDs and offer improved random write performance. Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 4XB7A17063. Brand Name: Lenovo. Product Series: PM1645a. Product Name: ThinkSystem 2.5" PM1645a 1.6TB Mainstream SAS 12Gb Hot Swap SSD. Packaged Quantity: 1. Product Type: Solid State Drive. [Technical Information] Storage Capacity: 1.60 TB. [Drive Performance] Maximum Read Transfer Rate: 1000 MB/s. Maximum Write Transfer Rate: 1000 MB/s. Endurance (DWPD): 3. Endurance (TBW): 8760 TB. Endurance Type: Mixed Use. [Network & Communication] Wireless LAN: No. [Interfaces/Ports] Drive Interface: SAS. Drive Interface Standard: 12Gb/s SAS. [Power Description] Operating Power Consumption: 9 W. [Physical Characteristics] Drive Type: Internal. Form Factor: 2.5". Drive Carrier: Yes. Hot Swappable: Yes. [Miscellaneous] Package Contents: ThinkSystem 2.5" PM1645a 1.6TB Mainstream SAS 12Gb Hot Swap SSD Documentation Flyer . Compatibility: Lenovo Thinksystem Servers ST550 (7X09/7X10) SR530 (7X07/7X08) SR550 (7X03/7X04) SR570 (7Y02/7Y03) SR590 (7X98/7X99) SR630 (7X01/7X02) SR650 (7X05/7X06) SR670 (7Y36/37/38) SR635 (7Y98/7Y99) SR655 (7Y00/7Z01) SR850 (7X18/7X19) SR860 (7X69/7X70) SR950 (7X11/12/13) SD530 (7X21) SN550 (7X16) SN850 (7X15) . Environmentally Friendly: Yes. Environmental Certification: RoHS. Device Supported: Server. [Warranty] Limited Warranty: 1 Year.
Features
- ThinkSystem 2.5" PM1645a 1.6TB Mainstream SAS 12Gb Hot Swap SSD
- Documentation Flyer
Environmentally Friendly:
Yes
Compatibility:
Lenovo Thinksystem Servers
- ST550 (7X09/7X10)
- SR530 (7X07/7X08)
- SR550 (7X03/7X04)
- SR570 (7Y02/7Y03)
- SR590 (7X98/7X99)
- SR630 (7X01/7X02)
- SR650 (7X05/7X06)
- SR670 (7Y36/37/38)
- SR635 (7Y98/7Y99)
- SR655 (7Y00/7Z01)
- SR850 (7X18/7X19)
- SR860 (7X69/7X70)
- SR950 (7X11/12/13)
- SD530 (7X21)
- SN550 (7X16)
- SN850 (7X15)
Device Supported:
Server
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 9 W |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | 2.5" |
| Drive Type | Internal |
| Hot Swappable | Yes |
| Drive Carrier | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface Standard | 12Gb/s SAS |
| Drive Interface | SAS |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | The ThinkSystem PM1645a Mainstream SAS 12Gb solid-state drives (SSDs) in capacities of up to 3.2 TB are next-generation high-performance SSDs suitable for a wide range of applications of running on ThinkSystem servers. The PM1645a SSDs are the follow-on to the PM1645 SSDs and offer improved random write performance. |
| Product Type | Solid State Drive |
| Product Name | ThinkSystem 2.5" PM1645a 1.6TB Mainstream SAS 12Gb Hot Swap SSD |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 4XB7A17063 |
| Product Series | PM1645a |
| Packaged Quantity | 1 |
| Drive Performance | |
| Maximum Read Transfer Rate | 1000 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 1000 MB/s |
| Endurance Type | Mixed Use |
| Endurance (TBW) | 8760 TB |
| Endurance (DWPD) | 3 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 1.60 TB |
Warranty Information