IBM
Lenovo PM1645a 800 GB Solid State Drive - 3.5" Internal - SAS [12Gb/s SAS] - Mixed Use (4xb7a17066)
- SKU:
- 19895450
- MPN:
- 4xb7a17066
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo - 4XB7A17066 PM1645a 800 GB Solid State Drive - 3.5 Internal - SAS (12Gb/s SAS) - Mixed Use - Server Device Supported - 3 DWPD - 4380 TB TBW - 1000 MB/s Maximum Read Transfer Rate -- The ThinkSystem PM1645a Mainstream SAS 12Gb solid-state drives (SSDs) in capacities of up to 3
- Package Dimensions: 7.87 x 7.87 x 4.33 inches
- Item Weight: 1.3 pounds
The ThinkSystem PM1645a Mainstream SAS 12Gb solid-state drives (SSDs) in capacities of up to 3.2 TB are next-generation high-performance SSDs suitable for a wide range of applications of running on ThinkSystem servers. The PM1645a SSDs are the follow-on to the PM1645 SSDs and offer improved random write performance. Package Contents: ThinkSystem 3.5 PM1645a 800GB Mainstream SAS 12Gb Hot Swap SSD Documentation Flyer Product Type: Solid State Drive Device Supported: Server Storage Capacity: 800 GB Product Type: Solid State Drive Compatibility: Lenovo ThinkSystem Servers: T550 (7X09/7X10) SR530 (7X07/7X08) SR550 (7X03/7X04) SR570 (7Y02/7Y03) SR590 (7X98/7X99) SR630 (7X01/7X02) SR650 (7X05/7X06) SR635 (7Y98/7Y99) SR655 (7Y00/7Z01) Device Supported: Server Storage Capacity: 800 GB Hot Swappable: Yes Manufacturer Part Number: 4XB7A17066 Packaged Quantity: 1 Limited Warranty: 1 Year Drive Type: Internal Form Factor: 3.5 Drive Type: Internal Form Factor: 3.5 Manufacturer: Lenovo Group Limited Product Name: ThinkSystem 3.5 PM1645a 800GB Mainstream SAS 12Gb Hot Swap SSD Brand Name: Lenovo Product Series: PM1645a Brand Name: Lenovo Wireless LAN: No Product Family: PM1645a Drive Interface: SAS Drive Interface Standard: 12Gb/s SAS Endurance Type: Mixed Use Environmentally Friendly: Yes Environmental Certification: RoHS Wireless LAN: No Maximum Read Transfer Rate: 1000 MB/s Maximum Write Transfer Rate: 1000 MB/s Drive Interface: SAS Drive Interface Standard: 12Gb/s SAS Drive Carrier: Yes Endurance (DWPD): 3 Endurance (TBW): 4380 TB Endurance Type: Mixed Use
Features
- ThinkSystem 3.5" PM1645a 800GB Mainstream SAS 12Gb Hot Swap SSD
- Documentation Flyer
Environmentally Friendly:
Yes
Compatibility:
Lenovo ThinkSystem Servers:
- T550 (7X09/7X10)
- SR530 (7X07/7X08)
- SR550 (7X03/7X04)
- SR570 (7Y02/7Y03)
- SR590 (7X98/7X99)
- SR630 (7X01/7X02)
- SR650 (7X05/7X06)
- SR635 (7Y98/7Y99)
- SR655 (7Y00/7Z01)
Device Supported:
Server
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 9 W |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | 3.5" |
| Drive Type | Internal |
| Hot Swappable | Yes |
| Drive Carrier | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface Standard | 12Gb/s SAS |
| Drive Interface | SAS |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | The ThinkSystem PM1645a Mainstream SAS 12Gb solid-state drives (SSDs) in capacities of up to 3.2 TB are next-generation high-performance SSDs suitable for a wide range of applications of running on ThinkSystem servers. The PM1645a SSDs are the follow-on to the PM1645 SSDs and offer improved random write performance. |
| Product Type | Solid State Drive |
| Product Name | ThinkSystem 3.5" PM1645a 800GB Mainstream SAS 12Gb Hot Swap SSD |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 4XB7A17066 |
| Product Series | PM1645a |
| Packaged Quantity | 1 |
| Drive Performance | |
| Maximum Read Transfer Rate | 1000 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 1000 MB/s |
| Endurance Type | Mixed Use |
| Endurance (TBW) | 4380 TB |
| Endurance (DWPD) | 3 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 800 GB |
Warranty Information