IBM
Lenovo 5300 1.92 TB Solid State Drive - 2.5" Internal - SATA [SATA/600] - Read Intensive (4xb7a17078)
- SKU:
- 18170253
- MPN:
- 4xb7a17078
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:54:05 PM PST
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:54:05 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo 4XB7A17078 ThinkSystem 2.5" 5300 1.92TB Entry SATA 6Gb Hot Swap SSD- Industry standard 2.5-inch form factors
- New generation 96-layer 3D TLC NAND flash memory
- 6 Gbps SATA host interface
- High reliability and enhanced ruggedness
- MTTF of 3 million device hours - 50% more than most drives
- Brand Name: Lenovo
- Item model number: 4XB7A17078
- Item Weight: 8 ounces
- Package Dimensions: 7.5 x 5.1 x 2.7 inches
- Flash Memory Size: 1 Unknown modifier
2.5 5300 1.92TB EN SATA SSD
Features
Compatibility:
Server
Lenovo ThinkSystems:
- ST250 (7Y45/7Y46)
- SR250 (7Y51/7Y52)
- ST550 (7X09/7X10)
- SR530 (7X07/7X08)
- SR550 (7X03/7X04)
- SR570 (7Y02/7Y03)
- SR590 (7X98/7X99)
- SR630 (7X01/7X02)
- SR650 (7X05/7X06)
- SR635 (7Y98 / 7Y99)
- SR655 (7Y00 / 7Z01)
Device Supported:
Server
Specs
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 3.80 W |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | 2.5" |
| Drive Type | Internal |
| Hot Swappable | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Drive Interface | SATA |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | The 5300 Entry SATA solid-state drives (SSDs) are new SSDs for ThinkSystem servers. The drives use Micron 96-layer 3D NAND flash memory technology with a SATA 6Gbps interface and provide an affordable solution for read-intensive applications such as boot, web servers, lower data rate operational databases and analytics. |
| Product Type | Solid State Drive |
| Product Name | ThinkSystem 2.5" 5300 1.92TB Entry SATA 6Gb Hot Swap SSD |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 4XB7A17078 |
| Product Series | 5300 |
| Drive Performance | |
| Maximum Read Transfer Rate | 540 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 520 MB/s |
| Endurance Type | Read Intensive |
| Endurance (TBW) | 5256 TB |
| Endurance (DWPD) | 1.5 |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 1.92 TB |
| Encryption Standard | 256-bit |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo 5300 1.92 TB Solid State Drive - 2.5" Internal - SATA [SATA/600] - Read Intensive (4xb7a17078)