IBM
Lenovo D7-P5620 1.60 TB Solid State Drive - 2.5" Internal - U.2 [PCI Express NVMe 4.0 x4] - Mixed Use (4xb7a17129)
- SKU:
- 20631416
- MPN:
- 4xb7a17129
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/24/2026 12:09:54 AM PST
- Stock Update:
- 01/24/2026 12:09:54 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The P5620 SSDs are part of the growing family of PCIe 4.0 SSDs that match the performance of the ThinkSystem V2 family of servers. By having a Gen 4 host interface, sequential performance is doubled compared to Gen 3 SSDs. The NVMe host interface also maximizes flash storage performance and minimizes latency. The P5620 SSDs drives offer 40% and 60% improvements in latency over SAS and SATA SSDs respectively.
Lenovo Mixed Used SSDs like the P5620 SSDs are suitable for mixed read-write and general-purpose data center workloads, however their NVMe PCIe interface means the drives also offer high performance. Overall, these SSDs provide outstanding IOPS/watt and cost/IOPS for enterprise solutions.
Package Contents:
- ThinkSystem 2.5" U.2 P5620 1.6TB Mixed Use NVMe PCIe 4.0 x4 HS SSD
- Documentation Flyer
Features
- ThinkSystem 2.5" U.2 P5620 1.6TB Mixed Use NVMe PCIe 4.0 x4 HS SSD
- Documentation Flyer
Environmentally Friendly:
Yes
Compatibility:
ThinkSystem Servers:
- ST650 V2 (7Z75 / 7Z74)
- SR630 V2 (7Z70 / 7Z71)
- SR650 V2 (7Z72 / 7Z73)
- SR670 V2 (7Z22 / 7Z23)
- SR635 (7Y98 / 7Y99)
- SR655 (7Y00 / 7Z01)
- SR645 (7D2Y / 7D2X)
- SR665 (7D2W / 7D2V)
- SD630 V2 (7D1K)
- SN550 V2 (7Z69)
Device Supported:
Server
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | 2.5" |
| Weight (Approximate) | 5.15 oz |
| Drive Type | Internal |
| Hot Swappable | Yes |
| Height | 0.6" |
| Width | 2.8" |
| Depth | 3.9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Drive Interface | U.2 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | The P5620 SSDs are part of the growing family of PCIe 4.0 SSDs that match the performance of the ThinkSystem V2 family of servers. By having a Gen 4 host interface, sequential performance is doubled compared to Gen 3 SSDs. The NVMe host interface also maximizes flash storage performance and minimizes latency. The P5620 SSDs drives offer 40% and 60% improvements in latency over SAS and SATA SSDs respectively. Lenovo Mixed Used SSDs like the P5620 SSDs are suitable for mixed read-write and general-purpose data center workloads, however their NVMe PCIe interface means the drives also offer high performance. Overall, these SSDs provide outstanding IOPS/watt and cost/IOPS for enterprise solutions. |
| Product Type | Solid State Drive |
| Product Name | ThinkSystem 2.5" U.2 P5620 1.6TB Mixed Use NVMe PCIe 4.0 x4 HS SSD |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 4XB7A17129 |
| Product Series | D7-P5620 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Drive Performance | |
| Maximum Read Transfer Rate | 5427.20 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 1945.60 MB/s |
| Random 4KB Read | 700000IOPS |
| Endurance Type | Mixed Use |
| Random 4KB Write | 200000IOPS |
| Endurance (TBW) | 8908.80 TB |
| Endurance (DWPD) | 3 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 1.60 TB |
Warranty Information