IBM
Lenovo PM883 240 GB Solid State Drive - 3.5" Internal - SATA [SATA/600] - 3.5" Carrier - Read Intensive (4xb7a17176)
- SKU:
- 18175444
- MPN:
- 4xb7a17176
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo PM883 240 GB Solid State Drive - 3.5 Internal - SATA (SATA/600) - 3.5 Carrier - Read Inten- Storage Capacity: 240 GB
- Maximum Read Transfer Rate: 550 MB/s
- Maximum Write Transfer Rate: 320 MB/s
- Endurance (DWPD): 0.8
- Endurance (TBW): 341 TB
- Brand: Lenovo
- Item model number: 4XB7A17176
- Item Weight: 1 pounds
- Product Dimensions: 7.87 x 10.24 x 3.94 inches
- Item Dimensions LxWxH: 7.87 x 10.24 x 3.94 inches
- Flash Memory Size: 240 GB
- Manufacturer: Lenovo
The Lenovo PM883 Entry SATA solid-state drives (SSDs) in capacities ranging from 240 GB to 7.86 TB are general-purpose SSDs based on the Samsung PM883 platform. They are engineered for greater performance and endurance in a cost-effective design, and to support a broader set of workloads. Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 4XB7A17176. Brand Name: Lenovo. Product Series: PM883. Product Name: ThinkSystem 3.5" PM883 240GB Entry SATA 6Gb Hot Swap SSD. Packaged Quantity: 1. Product Type: Solid State Drive. [Technical Information] Storage Capacity: 240 GB. [Drive Performance] Maximum Read Transfer Rate: 550 MB/s. Maximum Write Transfer Rate: 320 MB/s. Endurance (DWPD): 0.8. Endurance (TBW): 341 TB. Endurance Type: Read Intensive. [Network & Communication] Wireless LAN: No. [Interfaces/Ports] Drive Interface: SATA. Drive Interface Standard: SATA/600. [Power Description] Operating Power Consumption: 2.60 W. [Physical Characteristics] Drive Type: Internal. Form Factor: 3.5". Drive Carrier: Yes. Drive Carrier Width: 3.5". Hot Swappable: Yes. Height: 0.3". Width: 2.8". Depth: 3.9". Weight (Approximate): 2.05 oz. [Miscellaneous] Compatibility: Lenovo ThinkSystem Servers: ST250 (7Y45/7Y46) SR250 (7Y51/7Y52) ST550 (7X09/7X10) SR530 (7X07/7X08) SR550 (7X03/7X04) SR570 (7Y02/7Y03) SR590 (7X98/7X99) SR630 (7X01/7X02) SR650 (7X05/7X06) . Device Supported: Server.
Features
Lenovo ThinkSystem Servers:
- ST250 (7Y45/7Y46)
- SR250 (7Y51/7Y52)
- ST550 (7X09/7X10)
- SR530 (7X07/7X08)
- SR550 (7X03/7X04)
- SR570 (7Y02/7Y03)
- SR590 (7X98/7X99)
- SR630 (7X01/7X02)
- SR650 (7X05/7X06)
Device Supported:
Server
Specs
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 2.60 W |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | 3.5" |
| Weight (Approximate) | 2.05 oz |
| Drive Type | Internal |
| Hot Swappable | Yes |
| Height | 0.3" |
| Drive Carrier | Yes |
| Width | 2.8" |
| Drive Carrier Width | 3.5" |
| Depth | 3.9" |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Drive Interface | SATA |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | The Lenovo PM883 Entry SATA solid-state drives (SSDs) in capacities ranging from 240 GB to 7.86 TB are general-purpose SSDs based on the Samsung PM883 platform. They are engineered for greater performance and endurance in a cost-effective design, and to support a broader set of workloads. |
| Product Type | Solid State Drive |
| Product Name | ThinkSystem 3.5" PM883 240GB Entry SATA 6Gb Hot Swap SSD |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 4XB7A17176 |
| Product Series | PM883 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Drive Performance | |
| Maximum Read Transfer Rate | 550 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 320 MB/s |
| Endurance Type | Read Intensive |
| Endurance (TBW) | 341 TB |
| Endurance (DWPD) | 0.8 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 240 GB |
Warranty Information