IBM
Lenovo 5300 960 GB Solid State Drive - 3.5" Internal - SATA [SATA/600] - Read Intensive (4xb7a17206)
- SKU:
- 18197178
- MPN:
- 4xb7a17206
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:54:05 PM PST
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:54:05 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo 5300 960 GB Solid State Drive - 3.5" Internal - SATA (SATA/600) - Read Intensive - Server Device Supported - 1.5 DWPD - 2628 TB TBW - 540 MB/s Maximum Read Transfer Rate - 256-bit Encrypti- Storage Capacity: 960 GB
- Encryption Standard: 256-bit
- Maximum Read Transfer Rate: 540 MB/s
- Maximum Write Transfer Rate: 520 MB/s
- Random 4KB Read: 95000IOPS
- Package Dimensions: 7 x 5 x 4 inches
The 5300 Entry SATA solid-state drives (SSDs) are new SSDs for ThinkSystem servers. The drives use Micron 96-layer 3D NAND flash memory technology with a SATA 6Gbps interface and provide an affordable solution for read-intensive applications such as boot, web servers, lower data rate operational databases and analytics. Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 4XB7A17206. Brand Name: Lenovo. Product Series: 5300. Product Name: ThinkSystem ST50 3.5" 5300 960GB Entry SATA 6Gb Non Hot Swap SSD. Product Type: Solid State Drive. [Technical Information] Storage Capacity: 960 GB. Encryption Standard: 256-bit. [Drive Performance] Maximum Read Transfer Rate: 540 MB/s. Maximum Write Transfer Rate: 520 MB/s. Random 4KB Read: 95000IOPS. Random 4KB Write: 35000IOPS. Endurance (DWPD): 1.5. Endurance (TBW): 2628 TB. Endurance Type: Read Intensive. [Network & Communication] Wireless LAN: No. [Interfaces/Ports] Drive Interface: SATA. Drive Interface Standard: SATA/600. [Physical Characteristics] Drive Type: Internal. Form Factor: 3.5". Hot Swappable: No. Height: 3.7". Width: 10.1". Depth: 7.6". Weight (Approximate): 1.07 lb. [Miscellaneous] Compatibility: Lenovo ThinKSystem Servers: ST50 (7Y48/7Y50) . Device Supported: Server.
Features
Lenovo ThinKSystem Servers:
- ST50 (7Y48/7Y50)
Device Supported:
Server
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | 3.5" |
| Weight (Approximate) | 1.07 lb |
| Drive Type | Internal |
| Hot Swappable | No |
| Height | 3.7" |
| Width | 10.1" |
| Depth | 7.6" |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Drive Interface | SATA |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | The 5300 Entry SATA solid-state drives (SSDs) are new SSDs for ThinkSystem servers. The drives use Micron 96-layer 3D NAND flash memory technology with a SATA 6Gbps interface and provide an affordable solution for read-intensive applications such as boot, web servers, lower data rate operational databases and analytics. |
| Product Type | Solid State Drive |
| Product Name | ThinkSystem ST50 3.5" 5300 960GB Entry SATA 6Gb Non Hot Swap SSD |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 4XB7A17206 |
| Product Series | 5300 |
| Drive Performance | |
| Maximum Read Transfer Rate | 540 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 520 MB/s |
| Random 4KB Read | 95000IOPS |
| Endurance Type | Read Intensive |
| Random 4KB Write | 35000IOPS |
| Endurance (TBW) | 2628 TB |
| Endurance (DWPD) | 1.5 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 960 GB |
| Encryption Standard | 256-bit |
Warranty Information