IBM
Lenovo S4520 480 GB Rugged Solid State Drive - 3.5" Internal - SATA [SATA/600] - Read Intensive (4xb7a77455)
- SKU:
- 20428425
- MPN:
- 4xb7a77455
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The ThinkSystem S4520 Read Intensive SATA SSDs are advanced 6Gb SATA solid-state drives that use 144-layer Intel 3D NAND TLC Flash Memory technology to provide an affordable solution with industry leading performance.
Features
Environmentally Friendly:
Yes
Server
Yes
Compatibility:
Lenovo ThinkSystem Servers:
- ST50 V2 (7D8K / 7D8J)
Device Supported:
Server
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | 3.5" |
| Drive Type | Internal |
| Hot Swappable | No |
| Height | 0.3" |
| Rugged | Yes |
| Width | 2.8" |
| Depth | 3.9" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>One-year, customer-replaceable unit (CRU) limited warranty</p> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Drive Interface | SATA |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | The ThinkSystem S4520 Read Intensive SATA SSDs are advanced 6Gb SATA solid-state drives that use 144-layer Intel 3D NAND TLC Flash Memory technology to provide an affordable solution with industry leading performance. |
| Product Type | Solid State Drive |
| Product Name | ThinkSystem ST50 V2 3.5" S4520 480GB Read Intensive SATA 6Gb NHS SSD |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 4XB7A77455 |
| Product Series | S4520 |
| Drive Performance | |
| Maximum Read Transfer Rate | 550 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 460 MB/s |
| Random 4KB Read | 79000IOPS |
| Endurance Type | Read Intensive |
| Random 4KB Write | 30000IOPS |
| Endurance (TBW) | 2560 TB |
| Endurance (DWPD) | 2.8 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 480 GB |
| Encryption Standard | 256-bit AES |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo S4520 480 GB Rugged Solid State Drive - 3.5" Internal - SATA [SATA/600] - Read Intensive (4xb7a77455)