IBM
Lenovo 5400 PRO 3.84 TB Solid State Drive - 2.5" Internal - SATA [SATA/600] - Read Intensive (4xb7a82262)
- SKU:
- 20544753
- MPN:
- 4xb7a82262
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The ThinkSystem 5400 PRO Read Intensive SATA 6Gb SSDs are general-purpose self-encrypting SSDs (SEDs) based on the Micron 5400 PRO platform and are available in capacities ranging from 240GB to 7.86TB. They are engineered for greater performance and endurance in a cost-effective design, and to support a broader set of workloads.
Features
Environmentally Friendly:
Yes
Server
Yes
Compatibility:
ThinkSystem Servers:
- SE450 (7D8T)
- ST250 V2 (7D8G / 7D8F)
- SR250 V2 (7D7R / 7D7Q)
Device Supported:
Server
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | 2.5" |
| Weight (Approximate) | 2.47 oz |
| Drive Type | Internal |
| Hot Swappable | Yes |
| Height | 0.3" |
| Width | 2.8" |
| Depth | 3.9" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>5400 PRO SSDs carry a one-year, customer-replaceable unit (CRU) limited warranty.</p> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Drive Interface | SATA |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | The ThinkSystem 5400 PRO Read Intensive SATA 6Gb SSDs are general-purpose self-encrypting SSDs (SEDs) based on the Micron 5400 PRO platform and are available in capacities ranging from 240GB to 7.86TB. They are engineered for greater performance and endurance in a cost-effective design, and to support a broader set of workloads. |
| Product Type | Solid State Drive |
| Product Name | ThinkSystem 2.5" 5400 PRO 3.84TB Read Intensive SATA 6Gb HS SSD |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 4XB7A82262 |
| Product Series | 5400 PRO |
| Drive Performance | |
| Maximum Read Transfer Rate | 540 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 520 MB/s |
| Random 4KB Read | 95000IOPS |
| Endurance Type | Read Intensive |
| Random 4KB Write | 30000IOPS |
| Endurance (TBW) | 10512 TB |
| Endurance (DWPD) | 1.5 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 3.84 TB |
| Encryption Standard | 256-bit AES |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo 5400 PRO 3.84 TB Solid State Drive - 2.5" Internal - SATA [SATA/600] - Read Intensive (4xb7a82262)