IBM
Lenovo Intel Xeon Silver 4210 Deca-core [10 Core] 2.20 GHz Processor Upgrade (4xg7a14811)
- SKU:
- 18360434
- MPN:
- 4xg7a14811
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
General InformationIntel Xeon Silver processors offer the hardware-enhanced performance and security required for data center compute, network, and storage optimized for midsized and growing IT organizations.Technical InformationProcessor Manufacturer: IntelProcessor Core: Deca-core (10 Core)Clock Speed: 2.20 GHzOverclocking Speed: 3.20 GHzL3 Cache: 13.75 MB64-bit Processing: YesProcess Technology: 14 nmProcessor Socket: Socket 3647Power DescriptionThermal Design Power: 85 WEnvironmental ConditionsThermal Specification: 172.4F (78C)Physical CharacteristicsWidth: 3"Depth: 2.2"Key Features and Benefits:Trusted infrastructure, from the cell tower to your data centerExperience the performance gains, cost and time savings enabled with Intel Xeon Silver processor family-based systems network appliances with hardware-enhanced virtualization capabilities, taking Virtualized Network Functions to another level.Hardware-enhanced performanceWith support for Intel Hyper-Threading Technology and Intel Turbo Boost Technology 2.0, you gain the hardware-enhanced performance boost your entry data center compute requires.
Specs
| Power Description | |
| Thermal Design Power | 85 W |
| Physical Characteristics | |
| Width | 3" |
| Depth | 2.2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Intel® Xeon® Silver processors offer the hardware-enhanced performance and security required for data center compute, network, and storage optimized for midsized and growing IT organizations. |
| Product Type | Processor Upgrade |
| Product Name | Xeon Silver Deca-core 4210 2.2GHz Server Processor Upgrade |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 4XG7A14811 |
| Product Model | 4210 |
| Product Series | Silver |
| Product Line | Xeon |
| Technical Information | |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Overclocking Speed | 3.20 GHz |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Process Technology | 14 nm |
| L3 Cache | 13.75 MB |
| Processor Socket | Socket 3647 |
| Clock Speed | 2.20 GHz |
| 64-bit Processing | Yes |
| Environmental Conditions | |
| Thermal Specification | 172.4°F (78°C) |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo Intel Xeon Silver 4210 Deca-core [10 Core] 2.20 GHz Processor Upgrade (4xg7a14811)