Intel
Intel Core Ultra 9 285K Tetracosa-core [24 Core] 3.70 GHz Processor - OEM Pack - Box (bx80768285k)
- SKU:
- 21108964
- MPN:
- bx80768285k
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 05/30/2025 04:41:29 PM PST
- Stock Update:
- 05/30/2025 04:41:29 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Processors
Intel designs advanced, high-performance processors for every usage, including enterprise-scale servers, IoT devices, laptops, desktops, workstations, and mobile devices. To find information, specifications, downloads and support for each processor, start by selecting a Processor family.
Specs
| Memory | |
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Integrated Graphics | Yes |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Package Type | OEM |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Marketing Information | Processors Intel designs advanced, high-performance processors for every usage, including enterprise-scale servers, IoT devices, laptops, desktops, workstations, and mobile devices. To find information, specifications, downloads and support for each processor, start by selecting a Processor family. |
| Packing | Box |
| Product Type | Processor |
| Product Name | Core Ultra 9 Tetracosa-core 285K 3.7 GHz Desktop Processor |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | BX80768285K |
| Product Model | 285K |
| Product Line | Core Ultra 9 |
| Technical Information | |
| L2 Cache | 40 MB |
| L3 Cache | 36 MB |
| Processor Threads | 24 |
| Clock Speed | 3.70 GHz |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| 64-bit Processing | Yes |
| Device Supported | Desktop Computer |
| Processor Core | Tetracosa-core (24 Core) |
| Overclocking Speed | 5.70 GHz |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Socket | Socket LGA-1851 |
| Features | Intel Virtualization Technology |
| Intel vPro Technology | Yes |
| Environmental Conditions | |
| Thermal Specification | 221°F (105°C) |
| Neural Processing Unit | |
| AI Datatype Support | Int8 |
| Windows Studio Effects Support | Yes |
| NPU Performance | 13 TOPS |
| NPU Name | AI Boost |
| Total Processor Performance | 36 TOPS |
| AI Software Frameworks Supported |
|
| Sparsity Support | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Intel Core Ultra 9 285K Tetracosa-core [24 Core] 3.70 GHz Processor - OEM Pack - Box (bx80768285k)