Intel
Intel Celeron G-Series G5900T Dual-core [2 Core] 3.20 GHz Processor - OEM Pack (cm8070104292207)
- SKU:
- 18364165
- MPN:
- cm8070104292207
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 05/31/2024 05:26:22 PM PST
- Stock Update:
- 05/31/2024 05:26:22 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Intel® Celeron® Processors
Entry level PCs and portable devices that fit your lifestyle and budget. New PCs are faster with more features than computers from a few years ago. Shop and see how far they have come.
Specs
| Power Description | |
| Thermal Design Power | 35 W |
| Physical Characteristics | |
| Width | 1.5" |
| Depth | 1.5" |
| Display & Graphics | |
| Number of Monitors Supported | 3 |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 610 |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Package Type | OEM |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Marketing Information | Intel® Celeron® Processors Entry level PCs and portable devices that fit your lifestyle and budget. New PCs are faster with more features than computers from a few years ago. Shop and see how far they have come. |
| Product Type | Processor |
| Product Name | Celeron Dual-core G5900T 3.20 GHz Desktop Processor |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | CM8070104292207 |
| Product Model | G5900T |
| Product Series | G-Series |
| Product Line | Celeron |
| Technical Information | |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Process Technology | 14 nm |
| L3 Cache | 2 MB |
| Processor Threads | 2 |
| Processor Socket | Socket LGA-1200 |
| Clock Speed | 3.20 GHz |
| 64-bit Processing | Yes |
| Environmental Conditions | |
| Thermal Specification | 212°F (100°C) |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Intel Celeron G-Series G5900T Dual-core [2 Core] 3.20 GHz Processor - OEM Pack (cm8070104292207)