Intel
Intel Celeron G3900 Dual-core [2 Core] 2.80 Ghz Processor - Socket H4 Lga-1151retail Pack - 512 Kb - 2 Mb Cache - 8 Gt/s Dmi - Yes - 14 Nm - Intel Hd 510 Graphics - 47 W (bx80662g3900)
- SKU:
- 18270392
- MPN:
- bx80662g3900
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Intel CPU BX80662G3900 Celeron G3900 2.80Ghz 2M LGA1151 2C/2T Skylake RetailProcessor NumberG3900
Smart Cache
2 MB
DMI3
8 GT/s
Instruction Set
64-bit
Instruction Set Extensions
SSE4.1/4.2
Cores
2
Threads
2
Processor Base Frequency
2.8 GHz
TDP
51 W
Max Memory Size
64 GB
Memory Types
DDR4-1866/2133, DDR3L-1333/1600 at 1.35V
Memory Channels
2
Max Memory Bandwidth
34.1 GB/s
Processor Graphics
Intel HD Graphics 510
Graphics Base Frequency
350 MHz
Graphics Max Dynamic Frequency
950 MHz
Graphics Video Max Memory
1.7 GB
Graphics Output
eDP/DP/HDMI/DVI
4K Support
Yes, at 60Hz
Max Resolution
1080p
Specs
| Power Description | |
| Thermal Design Power | 47 W |
| Physical Characteristics | |
| Width | 1.5" |
| Depth | 1.5" |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Model | HD 510 |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Marketing Information | Smooth multitasking: The Intel® Celeron® processor is a great way to start your PC experience. Whether you're working on office projects, playing games, or chatting with friends and family, you can do it all in a flash. |
| Product Type | Processor |
| Product Name | Celeron Dual-Core G3900 2.8GHz Desktop Processor |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | BX80662G3900 |
| Product Model | G3900 |
| Product Series | G3000 |
| Product Line | Celeron |
| Technical Information | |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| L2 Cache | 512 KB |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Process Technology | 14 nm |
| Direct Media Interface | 8 GT/s |
| L3 Cache | 2 MB |
| Processor Socket | Socket H4 LGA-1151 |
| Clock Speed | 2.80 GHz |
| 64-bit Processing | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Intel Celeron G3900 Dual-core [2 Core] 2.80 Ghz Processor - Socket H4 Lga-1151retail Pack - 512 Kb - 2 Mb Cache - 8 Gt/s Dmi - Yes - 14 Nm - Intel Hd 510 Graphics - 47 W (bx80662g3900)