Intel
Intel Celeron G3930 Dual-core [2 Core] 2.90 GHz Processor - Socket H4 LGA-1151Retail Pack (bx80677g3930)
- SKU:
- 18348246
- MPN:
- bx80677g3930
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The ideal combination of quality, reliability, and performance for entry-level computing. Get social, work on documents, watch videos, and more. Cover all the basics without going over your budget.
Smooth multitasking:The Intel® Celeron® processor is a great way to start your PC experience. Whether you're working on office projects, playing games, or chatting with friends and family, you can do it all in a flash.
Specs
| Physical Characteristics | |
| Width | 1.5" |
| Depth | 1.5" |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Model | HD 600 |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Marketing Information | The ideal combination of quality, reliability, and performance for entry-level computing. Get social, work on documents, watch videos, and more. Cover all the basics without going over your budget. Smooth multitasking: The Intel® Celeron® processor is a great way to start your PC experience. Whether you're working on office projects, playing games, or chatting with friends and family, you can do it all in a flash. |
| Product Type | Processor |
| Product Name | Celeron Dual-core G3930 2.9GHz Desktop Processor |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | BX80677G3930 |
| Product Model | G3930 |
| Product Line | Celeron |
| Technical Information | |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| L2 Cache | 512 KB |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Process Technology | 14 nm |
| L3 Cache | 2 MB |
| Processor Socket | Socket H4 LGA-1151 |
| Clock Speed | 2.90 GHz |
| 64-bit Processing | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Intel Celeron G3930 Dual-core [2 Core] 2.90 GHz Processor - Socket H4 LGA-1151Retail Pack (bx80677g3930)