Intel
Intel Celeron G4900T Dual-core [2 Core] 2.90 GHz Processor - Socket H4 LGA-1151 - OEM Pack (cm8068403379312)
- SKU:
- 18971444
- MPN:
- cm8068403379312
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
INTEL® CELERON® PROCESSORS
Entry level PCs and portable devices that fit your lifestyle and budget. New PCs are faster with more features than computers from a few years ago. Shop and see how far they have come.
Features
Compatibility:
- Intel B360 Chipset
- Intel H370 Chipset
- Intel H310 Chipset
- Intel Q370 Chipset
- Intel Z370 Chipset
Specs
| Power Description | |
| Thermal Design Power | 35 W |
| Physical Characteristics | |
| Width | 1.5" |
| Depth | 1.5" |
| Display & Graphics | |
| Number of Monitors Supported | 3 |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 610 |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Package Type | OEM |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Marketing Information | INTEL® CELERON® PROCESSORS Entry level PCs and portable devices that fit your lifestyle and budget. New PCs are faster with more features than computers from a few years ago. Shop and see how far they have come. |
| Product Type | Processor |
| Product Name | Celeron Dual-core G4900T 2.9GHz Desktop Processor |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | CM8068403379312 |
| Product Model | G4900T |
| Product Line | Celeron |
| Technical Information | |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| L2 Cache | 512 KB |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Process Technology | 14 nm |
| Direct Media Interface | 8 GT/s |
| L3 Cache | 2 MB |
| Processor Socket | Socket H4 LGA-1151 |
| Clock Speed | 2.90 GHz |
| 64-bit Processing | Yes |
| Environmental Conditions | |
| Thermal Specification | 190.4°F (88°C) |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Intel Celeron G4900T Dual-core [2 Core] 2.90 GHz Processor - Socket H4 LGA-1151 - OEM Pack (cm8068403379312)