Intel
Intel Xeon E3-1200 v5 E3-1220 v5 Quad-core (4 Core) 3 GHz Processor - OEM Pack (CM8066201921804)
- SKU:
- 19129240
- MPN:
- cm8066201921804
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Specifications
- Mfr Part Number: CM8066201921804
- Model: Intel Xeon Processor E3-1220 v5
- Core Name: Skylake
- Core Count: 4
- Thread Count: 4
- Clock Speed: 3.0 GHz
- Max Turbo Frequency: 3.5 GHz
- Intel Smart Cache: 8 MB
- DMI3: 8.0 GT/s
- Lithography: 14 nm
- Socket: LGA 1151
- Max Thermal Design Power: 80 W
- Memory Type: DDR4-1866/ 2133, DDR3L-1333/ 1600
- Max Memory Bandwidth: 34.1 GB/s
- Max CPU Configuration: 1
- Advanced Technologies:
- Intel Turbo Boost 2.0 Technology
- Intel vPro Technology
- Intel Virtualization Technology (VT-x)
- Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d)
- Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT)
- Intel TSX-NI
- Intel 64 Architecture
- Idle States
- Enhanced Intel SpeedStep Technology
- Thermal Monitoring Technologies
- Intel AES New Instructions
- Intel Secure Key
- Intel Memory Protection Extensions (Intel MPX)
- OS Guard
- Trusted Execution Technology
- Execute Disable Bit
Specs
| Power Description | |
| Thermal Design Power | 80 W |
| Physical Characteristics | |
| Width | 1.5" |
| Depth | 1.5" |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Package Type | OEM |
| Manufacturer Website Address | http://www.imsourcing.com |
| Product Type | Processor |
| Product Name | Xeon Quad-core E3-1220 v5 3GHz Server Processor |
| Manufacturer | Intel-IMSourcing |
| Manufacturer Part Number | CM8066201921804 |
| Product Model | E3-1220 v5 |
| Product Series | E3-1200 v5 |
| Product Line | Xeon |
| Technical Information | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Overclocking Speed | 3.50 GHz |
| L2 Cache | 1 MB |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Process Technology | 14 nm |
| Direct Media Interface | 8 GT/s |
| L3 Cache | 8 MB |
| Processor Socket | Socket H4 LGA-1151 |
| Clock Speed | 3 GHz |
| 64-bit Processing | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Intel Xeon E3-1200 v5 E3-1220 v5 Quad-core (4 Core) 3 GHz Processor - OEM Pack (CM8066201921804)