Intel
Intel Core i5 [9th Gen] i5-9400 Hexa-core [6 Core] 2.90 GHz Processor - OEM Pack (cm8068403358816)
- SKU:
- 19117789
- MPN:
- cm8068403358816
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
INTEL® CORE™ i5 PROCESSORS
(Latest 9th, 8th, 7th and 6th Generation products)
With the power and responsiveness of Intel® Turbo Boost Technology 2.0 you can spend more time doing and less time waiting. Create, edit, and share 4K content with ease, and enjoy immersive, full-screen 4K and 360 experiences.
Features
Compatibility:
Intel 300 Series Chipsets:
- Intel Q370 Chipset
- Intel B360 Chipset
- Intel H370 Chipset
- Intel H310 Chipset
- Intel Z390 Chipset
- Intel Z370 Chipset
Specs
| Power Description | |
| Thermal Design Power | 65 W |
| Physical Characteristics | |
| Width | 1.5" |
| Depth | 1.5" |
| Display & Graphics | |
| Number of Monitors Supported | 3 |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 630 |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Package Type | OEM |
| Manufacturer Website Address | http://www.imsourcing.com |
| Marketing Information | INTEL® CORE™ i5 PROCESSORS (Latest 9th, 8th, 7th and 6th Generation products) With the power and responsiveness of Intel® Turbo Boost Technology 2.0 you can spend more time doing and less time waiting. Create, edit, and share 4K content with ease, and enjoy immersive, full-screen 4K and 360 experiences. |
| Product Type | Processor |
| Product Name | Core i5 Hexa-core i5-9400 2.9Ghz Desktop Processor |
| Manufacturer | Intel-IMSourcing |
| Manufacturer Part Number | CM8068403358816 |
| Product Model | i5-9400 |
| Product Line | Core i5 |
| Technical Information | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Overclocking Speed | 4.10 GHz |
| L2 Cache | 1.50 MB |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Process Technology | 14 nm |
| Direct Media Interface | 8 GT/s |
| L3 Cache | 9 MB |
| Processor Threads | 6 |
| Processor Socket | Socket H4 LGA-1151 |
| Clock Speed | 2.90 GHz |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 9th Gen |
| Environmental Conditions | |
| Thermal Specification | 212°F (100°C) |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Intel Core i5 [9th Gen] i5-9400 Hexa-core [6 Core] 2.90 GHz Processor - OEM Pack (cm8068403358816)