Intel
Intel Core i3 i3-9100F Quad-core [4 Core] 3.60 GHz Processor - OEM Pack (cm8068403377321)
- SKU:
- 18251533
- MPN:
- cm8068403377321
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Experience powerful performance and seamless computing for your everyday tasks. That includes improved productivity, smooth streaming, and brilliant HD entertainment with immersive, full-screen 4K and 360-degree viewing.Specs
| Power Description | |
| Thermal Design Power | 65 W |
| Physical Characteristics | |
| Width | 1.5" |
| Depth | 1.5" |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Package Type | OEM |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Marketing Information | Experience powerful performance and seamless computing for your everyday tasks. That includes improved productivity, smooth streaming, and brilliant HD entertainment with immersive, full-screen 4K and 360-degree viewing. |
| Product Type | Processor |
| Product Name | Core i3 Quad-core i3-9100F 3.6GHz Desktop Processor |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | CM8068403377321 |
| Product Model | i3-9100F |
| Product Line | Core i3 |
| Technical Information | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Overclocking Speed | 4.20 GHz |
| Process Technology | 14 nm |
| Direct Media Interface | 8 GT/s |
| L3 Cache | 6 MB |
| Processor Socket | Socket H4 LGA-1151 |
| Clock Speed | 3.60 GHz |
| 64-bit Processing | Yes |
| Environmental Conditions | |
| Thermal Specification | 212°F (100°C) |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Intel Core i3 i3-9100F Quad-core [4 Core] 3.60 GHz Processor - OEM Pack (cm8068403377321)