Intel
Intel Core i9 i9-9900KF Octa-core (8 Core) 3.60 GHz Processor (CM8068403873928)
- SKU:
- 19117900
- MPN:
- cm8068403873928
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
INTEL® CORE™ i9 PROCESSORS
(Latest 9th and 8th generation products)
Introducing the new 9th Gen Intel® Core™ desktop processors the first unlocked mainstream desktop processor. When paired with Intel® Optane™ memory, accelerates the loading and launching of the games you play. With up to 5GHz and 16-way multitasking, take your creativity to the next level with the power you need to create, edit, and share.
Specs
| Power Description | |
| Thermal Design Power | 95 W |
| Physical Characteristics | |
| Width | 1.5" |
| Depth | 1.5" |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Manufacturer Website Address | http://www.imsourcing.com |
| Marketing Information | INTEL® CORE™ i9 PROCESSORS (Latest 9th and 8th generation products) Introducing the new 9th Gen Intel® Core™ desktop processors the first unlocked mainstream desktop processor. When paired with Intel® Optane™ memory, accelerates the loading and launching of the games you play. With up to 5GHz and 16-way multitasking, take your creativity to the next level with the power you need to create, edit, and share. |
| Product Type | Processor |
| Product Name | Core i9 Octa-core i9-9900KF 3.6Ghz Desktop Processor |
| Manufacturer | Intel-IMSourcing |
| Manufacturer Part Number | CM8068403873928 |
| Product Model | i9-9900KF |
| Product Line | Core i9 |
| Technical Information | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Overclocking Speed | 5 GHz |
| L2 Cache | 2 MB |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Process Technology | 14 nm |
| Direct Media Interface | 8 GT/s |
| L3 Cache | 16 MB |
| Processor Socket | Socket H4 LGA-1151 |
| Clock Speed | 3.60 GHz |
| 64-bit Processing | Yes |
| Environmental Conditions | |
| Thermal Specification | 212°F (100°C) |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Intel Core i9 i9-9900KF Octa-core (8 Core) 3.60 GHz Processor (CM8068403873928)