Intel
Intel Core i5 [10th Gen] i5-10500 Hexa-core [6 Core] 3.10 GHz Processor - OEM Pack (cm8070104290511)
- SKU:
- 18251178
- MPN:
- cm8070104290511
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Processors
Intel designs advanced, high-performance processors for every usage, including enterprise-scale servers, IoT devices, laptops, desktops, workstations, and mobile devices. To find information, specifications, downloads and support for each processor, start by selecting a Processor family.
Specs
| Power Description | |
| Thermal Design Power | 65 W |
| Physical Characteristics | |
| Width | 1.5" |
| Depth | 1.5" |
| Display & Graphics | |
| Number of Monitors Supported | 3 |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 630 |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Package Type | OEM |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Marketing Information | Processors Intel designs advanced, high-performance processors for every usage, including enterprise-scale servers, IoT devices, laptops, desktops, workstations, and mobile devices. To find information, specifications, downloads and support for each processor, start by selecting a Processor family. |
| Product Type | Processor |
| Product Name | Core i5 Hexa-core i5-10500 3.10 GHz Desktop Processor |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | CM8070104290511 |
| Product Model | i5-10500 |
| Product Line | Core i5 |
| Technical Information | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Overclocking Speed | 4.50 GHz |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Process Technology | 14 nm |
| L3 Cache | 12 MB |
| Processor Threads | 12 |
| Processor Socket | Socket LGA-1200 |
| Clock Speed | 3.10 GHz |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 10th Gen |
| Environmental Conditions | |
| Thermal Specification | 212°F (100°C) |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Intel Core i5 [10th Gen] i5-10500 Hexa-core [6 Core] 3.10 GHz Processor - OEM Pack (cm8070104290511)