Intel
Intel Core i3 [10th Gen] i3-10105 Quad-core [4 Core] 3.70 GHz Processor - OEM Pack (cm8070104291321)
- SKU:
- 18499009
- MPN:
- cm8070104291321
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
10th Gen Intel® Core™ Desktop Processors
With an optimal balance of frequency, cores and threads, advanced tuning support, and blazing connectivity, new 10th Generation Intel® Core™ processors help supercharge desktop PCs and enable incredible experiences and productivity for gamers, content creators, and mainstream users. Shatter the performance barrier and enter the realm of immersive 4K entertainment experiences and play the latest gaming titles like never before. Or simply get work done in less time by supercharging the latest business productivity applications for a higher level of collaboration and productivity. Whether you're seeking great performance out of the box, or just want to take advantage of overclocking, there's a new 10th Generation Intel® Core™ processor for you.
Specs
| Power Description | |
| Thermal Design Power | 65 W |
| Physical Characteristics | |
| Width | 1.5" |
| Depth | 1.5" |
| Display & Graphics | |
| Number of Monitors Supported | 3 |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 630 |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Package Type | OEM |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Marketing Information | 10th Gen Intel® Core™ Desktop Processors With an optimal balance of frequency, cores and threads, advanced tuning support, and blazing connectivity, new 10th Generation Intel® Core™ processors help supercharge desktop PCs and enable incredible experiences and productivity for gamers, content creators, and mainstream users. Shatter the performance barrier and enter the realm of immersive 4K entertainment experiences and play the latest gaming titles like never before. Or simply get work done in less time by supercharging the latest business productivity applications for a higher level of collaboration and productivity. Whether you're seeking great performance out of the box, or just want to take advantage of overclocking, there's a new 10th Generation Intel® Core™ processor for you. |
| Product Type | Processor |
| Product Name | Core i3 Quad-core i3-10105 3.7GHz Desktop Processor |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | CM8070104291321 |
| Product Model | i3-10105 |
| Product Line | Core i3 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Overclocking Speed | 4.40 GHz |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Process Technology | 14 nm |
| L3 Cache | 6 MB |
| Processor Threads | 8 |
| Processor Socket | Socket LGA-1200 |
| Clock Speed | 3.70 GHz |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 10th Gen |
| Environmental Conditions | |
| Thermal Specification | 212°F (100°C) |
Warranty Information