Intel
Intel Core i5 [12th Gen] i5-12600K Deca-core [10 Core] 3.70 GHz Processor - OEM Pack (cm8071504555227)
- SKU:
- 18551603
- MPN:
- cm8071504555227
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Intel CM8071504555227 Core I5-12600k Lga1700 8cchip 4.9g Unlocked 600series 125w Tray- CM8071504555227
- Package Dimensions: 3.94 x 1.97 x 0.79 inches
- Item Weight: 4 ounces
- Manufacturer: Intel
Specs
| Power Description | |
| Thermal Design Power | 125 W |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics (iGPU) |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Package Type | OEM |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Product Type | Processor |
| Product Name | Core i5 Deca-core i5-12600K 3.7GHz Desktop Processor |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | CM8071504555227 |
| Product Model | i5-12600K |
| Product Line | Core i5 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Overclocking Speed | 4.90 GHz |
| L2 Cache | 7.50 MB |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Process Technology | 10 nm |
| L3 Cache | 16 MB |
| Processor Threads | 16 |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| Clock Speed | 3.70 GHz |
| Processor Generation | 12th Gen |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Intel Core i5 [12th Gen] i5-12600K Deca-core [10 Core] 3.70 GHz Processor - OEM Pack (cm8071504555227)