Intel
Intel Core i9 [12th Gen] i9-12900KS Hexadeca-core [16 Core] 2.50 GHz Processor (cm8071504569915)
- SKU:
- 19006505
- MPN:
- cm8071504569915
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Specs
| Power Description | |
| Thermal Design Power | 241 W |
| Physical Characteristics | |
| Height | 1.8" |
| Width | 1.5" |
| Display & Graphics | |
| Integrated Graphics | Yes |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 770 |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Product Type | Processor |
| Product Name | Core i9 i9-12900KS Hexadeca-core 2.5 GHz Desktop Processor |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | CM8071504569915 |
| Product Model | i9-12900KS |
| Product Line | Core i9 |
| Technical Information | |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Overclocking Speed | 5.50 GHz |
| L2 Cache | 14 MB |
| Processor Manufacturer | Intel |
| L3 Cache | 30 MB |
| Processor Threads | 24 |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| Clock Speed | 2.50 GHz |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Environmental Conditions | |
| Thermal Specification | 194°F (90°C) |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Intel Core i9 [12th Gen] i9-12900KS Hexadeca-core [16 Core] 2.50 GHz Processor (cm8071504569915)