Intel
Intel Core i5 [12th Gen] i5-12400 Hexa-core [6 Core] 2.50 GHz Processor - OEM Pack (cm8071504650608)
- SKU:
- 18851266
- MPN:
- cm8071504650608
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 12/08/2025 12:09:07 PM PST
- Stock Update:
- 12/08/2025 12:09:07 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Processors
Intel designs advanced, high-performance processors for every usage, including enterprise-scale servers, IoT devices, laptops, desktops, workstations, and mobile devices. To find information, specifications, downloads and support for each processor, start by selecting a Processor family.
Specs
| Physical Characteristics | |
| Width | 1.8" |
| Depth | 1.5" |
| Display & Graphics | |
| Integrated Graphics | Yes |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 730 |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Package Type | OEM |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Marketing Information | Processors Intel designs advanced, high-performance processors for every usage, including enterprise-scale servers, IoT devices, laptops, desktops, workstations, and mobile devices. To find information, specifications, downloads and support for each processor, start by selecting a Processor family. |
| Product Type | Processor |
| Product Name | Core i5 i5-12400 Hexa-core 2.50 GHz Desktop Processor |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | CM8071504650608 |
| Product Model | i5-12400 |
| Product Line | Core i5 |
| Technical Information | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Overclocking Speed | 4.40 GHz |
| L2 Cache | 7.50 MB |
| Processor Manufacturer | Intel |
| L3 Cache | 18 MB |
| Processor Threads | 12 |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| Clock Speed | 2.50 GHz |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Environmental Conditions | |
| Thermal Specification | 212°F (100°C) |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Intel Core i5 [12th Gen] i5-12400 Hexa-core [6 Core] 2.50 GHz Processor - OEM Pack (cm8071504650608)