Intel
Intel Core i5 [12th Gen] i5-12400F Hexa-core [6 Core] 2.50 GHz Processor - OEM Pack (cm8071504650609)
- SKU:
- 18909039
- MPN:
- cm8071504650609
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/30/2026 11:50:39 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 4 | and pay only $216.63 each 216.63 |
| Buy 5 or above | and pay only $209.88 each 209.88 |
- Stock Update:
- 03/30/2026 11:50:39 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Processors
Intel designs advanced, high-performance processors for every usage, including enterprise-scale servers, IoT devices, laptops, desktops, workstations, and mobile devices. To find information, specifications, downloads and support for each processor, start by selecting a Processor family.
Specs
| Physical Characteristics | |
| Width | 1.8" |
| Depth | 1.5" |
| Display & Graphics | |
| Integrated Graphics | No |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Package Type | OEM |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Marketing Information | Processors Intel designs advanced, high-performance processors for every usage, including enterprise-scale servers, IoT devices, laptops, desktops, workstations, and mobile devices. To find information, specifications, downloads and support for each processor, start by selecting a Processor family. |
| Product Type | Processor |
| Product Name | Core i5-12400F Hexa-core 2.50 GHz Desktop Processor |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | CM8071504650609 |
| Product Model | i5-12400F |
| Product Line | Core i5 |
| Technical Information | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Overclocking Speed | 4.40 GHz |
| L2 Cache | 7.50 MB |
| L3 Cache | 18 MB |
| Processor Threads | 12 |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| Clock Speed | 2.50 GHz |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Environmental Conditions | |
| Thermal Specification | 212°F (100°C) |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Intel Core i5 [12th Gen] i5-12400F Hexa-core [6 Core] 2.50 GHz Processor - OEM Pack (cm8071504650609)
$220.37