Intel
Intel Core i5 [12th Gen] i5-12600KF Deca-core [10 Core] 3.70 GHz Processor - OEM Pack (cm8071504555228)
- SKU:
- 18551611
- MPN:
- cm8071504555228
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 02/16/2024 11:38:10 AM PST
- Stock Update:
- 02/16/2024 11:38:10 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
SUPERIOR PERFORMANCE WHEN YOU NEED IT. MULTITASKING LIKE YOU'VE ALWAYS WANTED.
12th Gen Intel® Core™ processors-a generation like no other before it. With unprecedented new performance hybrid architecture, 12th Gen Intel® Core™ processors offer a unique combination of Performance and Efficient-cores (P-core and E-core). And that means real-world performance, intuitively scaled to match whatever you're doing.
The Performance-core is Intel's highest performing CPU core ever. And it's designed to maximize single-thread performance and responsiveness for compute intensive workloads like gaming and 3D design. The Efficient-core delivers multithreaded performance for tasks that can run in parallel (like image rendering), along with efficient offload of background tasks for modern multitasking.
Specs
| Power Description | |
| Thermal Design Power | 150 W |
| Physical Characteristics | |
| Width | 1.8" |
| Depth | 1.5" |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Package Type | OEM |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Marketing Information | SUPERIOR PERFORMANCE WHEN YOU NEED IT. MULTITASKING LIKE YOU'VE ALWAYS WANTED. 12th Gen Intel® Core™ processors-a generation like no other before it. With unprecedented new performance hybrid architecture, 12th Gen Intel® Core™ processors offer a unique combination of Performance and Efficient-cores (P-core and E-core). And that means real-world performance, intuitively scaled to match whatever you're doing. The Performance-core is Intel's highest performing CPU core ever. And it's designed to maximize single-thread performance and responsiveness for compute intensive workloads like gaming and 3D design. The Efficient-core delivers multithreaded performance for tasks that can run in parallel (like image rendering), along with efficient offload of background tasks for modern multitasking. |
| Product Type | Processor |
| Product Name | Core i5 Deca-core i5-12600KF 3.7GHz Desktop Processor |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | CM8071504555228 |
| Product Model | i5-12600KF |
| Product Line | Core i5 |
| Technical Information | |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Overclocking Speed | 4.90 GHz |
| L2 Cache | 9.50 MB |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Process Technology | 7 nm |
| L3 Cache | 20 MB |
| Processor Threads | 16 |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| Clock Speed | 3.70 GHz |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Environmental Conditions | |
| Thermal Specification | 212°F (100°C) |
Warranty Information