Intel
Intel Core I5 I5-4670k Quad-core [4 Core] 3.40 Ghz Processor - Socket H3 Lga-1150retail Pack - 1 Mb - 6 Mb Cache - Yes - 3.80 Ghz Overclocking Speed - 22 Nm - 3 Number Of Monitors (bxf80646i54670k)
- SKU:
- 19117792
- MPN:
- bxf80646i54670k
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
An entirely new platformProcessor integration and manufacturing take huge leaps forward in the latest Intel® microarchitecture (codename Haswell). As the first new microarchitecture on the 22nm manufacturing process, it marks the arrival of a new 4th gen Intel® Core™ platform, which comprises 4th gen Intel Core processors and the Intel® 8 Series chipset family (codename Lynx Point).
Features
Platform Supported:
PC
Desktop Board Series:
PC
Compatibility:
Desktop Board Series:
- DZ87KLT75K
- DQ87PG
- DB85FL
- DH87RL
- DH87MC
- Intel Z87
- Intel Q87
- Intel B85
- Intel H87
Specs
| Power Description | |
| Thermal Design Power | 84 W |
| Physical Characteristics | |
| Width | 1.5" |
| Depth | 1.5" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Display & Graphics | |
| Number of Monitors Supported | 3 |
| Graphics Controller Model | HD 4600 |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Marketing Information | An entirely new platform Processor integration and manufacturing take huge leaps forward in the latest Intel® microarchitecture (codename Haswell). As the first new microarchitecture on the 22nm manufacturing process, it marks the arrival of a new 4th gen Intel® Core™ platform, which comprises 4th gen Intel Core processors and the Intel® 8 Series chipset family (codename Lynx Point). |
| Product Type | Processor |
| Product Name | Core i5 Quad-core i5-4670K 3.4GHz Desktop Processor |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | BXF80646I54670K |
| Product Model | i5-4670K |
| Product Series | i5-4600 |
| Product Line | Core i5 |
| Technical Information | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Overclocking Speed | 3.80 GHz |
| L2 Cache | 1 MB |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Process Technology | 22 nm |
| L1 Cache | 256 KB |
| Processor Technology |
|
| L3 Cache | 6 MB |
| Processor Socket | Socket H3 LGA-1150 |
| Clock Speed | 3.40 GHz |
| 64-bit Processing | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Intel Core I5 I5-4670k Quad-core [4 Core] 3.40 Ghz Processor - Socket H3 Lga-1150retail Pack - 1 Mb - 6 Mb Cache - Yes - 3.80 Ghz Overclocking Speed - 22 Nm - 3 Number Of Monitors (bxf80646i54670k)