Intel
Intel Core i5 i5-6500 Quad-core [4 Core] 3.20 GHz Processor - Socket H4 LGA-1151 OEM Pack-Tray Packaging (cm8066201920404)
- SKU:
- 18311190
- MPN:
- cm8066201920404
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Specifications
- Mfr Part Number: CM8066201920404
- Model: Intel Core i5 Processor i5-6500
- Core Name: Skylake
- Core Count: 4
- Thread Count: 4
- Clock Speed: 3.2 GHz
- Max Turbo Frequency: 3.6 GHz
- Intel Smart Cache: 6 MB
- DMI3: 8.0 GT/s
- Lithography: 14 nm
- Socket: LGA 1151
- Max Thermal Design Power: 65 W
- Memory Type: DDR4-2133/1866, DDR3L-1600/1333
- Max Memory Bandwidth: 34.1 GB/s
- Processor Graphics: Intel HD Graphics 530
- Graphics Base Frequency: 350 MHz
- Graphics Max Dynamic Frequency: 1.05 GHz
- Max CPU Configuration: 1
- Advanced Technologies:
- Intel Turbo Boost 2.0 Technology
- Intel VPro Technology
- Intel Virtualization Technology (VT-x)
- Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d)
- Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT)
- Intel TSX-NI
- Intel 64 Architecture
- Idle States
- Enhanced Intel SpeedStep Technology
- Thermal Monitoring Technologies
- Intel Identity Protection Technology
- Intel Stable Image Platform Program (SIPP)
- Intel Small Business Advantage
- Intel AES New Instructions
- Secure Key
- Intel Software Guard Extensions (Intel SGX)
- Intel Memory Protection Extensions (Intel MPX)
- OS Guard
- Trusted Execution Technology
- Execute Disable Bit
Features
Compatibility:
Chipsets:
Chipsets:
- Intel H170 Chipset (Intel GL82H170 PCH)
- Intel H110 Chipset (Intel GL82H110 PCH)
- Intel Z170 Chipset (Intel GL82Z170 PCH)
- Intel B150 Chipset (Intel GL82B150 PCH)
Specs
| Power Description | |
| Thermal Design Power | 65 W |
| Physical Characteristics | |
| Width | 1.5" |
| Depth | 1.5" |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Model | HD Graphics 530 |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Package Type | OEM |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Marketing Information | Boost Performance Where You Need It Videos, crisper. Gaming, more versatile. Performance, more efficient. With Intel® Core™ i5 processor, your systems and devices work smarter than ever so you can work more effectively than ever with an automatic burst of speed when you need it with Intel® Turbo Boost Technology. With built-in technology like Intel® RealSense™ technology that allows you to interact with your device with just a gesture and revolutionary 3D scanning, computing just got a little bit more human. With built-in Iris™ graphics, watch 4K video on multiple screens, create eye-popping content faster and play seamlessly in 3D. Your experience truly comes to life on screen with 6th Generation Intel® Core™ processors. |
| Product Type | Processor |
| Product Name | Core i5-6500 Processor (6M Cache, up to 3.60 GHz) FC-LGA14C, Tray |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | CM8066201920404 |
| Product Model | i5-6500 |
| Product Series | i5-6500 |
| Product Line | Core i5 |
| Technical Information | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Overclocking Speed | 3.60 GHz |
| L2 Cache | 1 MB |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Process Technology | 14 nm |
| Direct Media Interface | 8 GT/s |
| L3 Cache | 6 MB |
| Processor Socket | Socket H4 LGA-1151 |
| Clock Speed | 3.20 GHz |
| 64-bit Processing | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Intel Core i5 i5-6500 Quad-core [4 Core] 3.20 GHz Processor - Socket H4 LGA-1151 OEM Pack-Tray Packaging (cm8066201920404)