Intel
Intel Core i5 i5-7400 Quad-core [4 Core] 3 GHz Processor - Socket H4 LGA-1151Retail Pack (bx80677i57400)
- SKU:
- 18047201
- MPN:
- bx80677i57400
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/02/2026 08:58:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/02/2026 08:58:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Specifications
- Mfr Part Number: BX80677I57400
- Model:Intel Core i5 Processor i5-7400
- Core Name: Kaby Lake
- Core Count: 4
- Thread Count: 4
- Clock Speed: 3.0 GHz
- Max Turbo Frequency: 3.5 GHz
- Intel Smart Cache: 6 MB
- DMI3: 8.0 GT/s
- Lithography: 14 nm
- Socket: LGA 1151
- Max Thermal Design Power:65W
- Memory Type: DDR4-2400/ 2133, DDR3L-1600/1333
- Processor Graphics: Intel HD Graphics 630
- Graphics Base Frequency: 350 MHz
- Graphics Max Dynamic Frequency: 1.0 GHz
- Max CPU Configuration: 1
- Advanced Technologies:
- Intel Turbo Boost 2.0 Technology
- Intel Virtualization Technology (VT-x)
- Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d)
- Intel TSX-NI
- Intel 64 Architecture
- Instruction Set 64-bit
- Instruction Set Extensions SSE4.1/4.2, AVX 2.0
- Idle States
- Enhanced Intel SpeedStep Technology
- Thermal Monitoring Technologies
- Intel Identity Protection Technology
- Intel AES New Instructions
- Secure Key
- Intel Software Guard Extensions (Intel SGX)
- Intel Memory Protection Extensions (Intel MPX)
- OS Guard
- Execute Disable Bit
- Intel Device Protection Technology with Boot Guard
Specs
| Power Description | |
| Thermal Design Power | 65 W |
| Physical Characteristics | |
| Width | 1.5" |
| Depth | 1.5" |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Model | HD 600 |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Product Type | Processor |
| Product Name | Core i5 Quad-core i5-7400 3GHz Desktop Processor |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | BX80677I57400 |
| Product Model | i5-7400 |
| Product Line | Core i5 |
| Technical Information | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| L2 Cache | 1 MB |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Process Technology | 14 nm |
| L3 Cache | 6 MB |
| Processor Socket | Socket H4 LGA-1151 |
| Clock Speed | 3 GHz |
| 64-bit Processing | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Intel Core i5 i5-7400 Quad-core [4 Core] 3 GHz Processor - Socket H4 LGA-1151Retail Pack (bx80677i57400)