Intel
Intel Core i5 i5-7640X Quad-core [4 Core] 4 GHz Processor - Socket R4 LGA-2066Retail Pack (bx80677i57640x)
- SKU:
- 18543112
- MPN:
- bx80677i57640x
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
7TH GEN INTEL® CORE™ i5 PROCESSORS
Spend more time doing and less time waiting with the unprecedented power and responsiveness of Intel® Turbo Boost Technology 2.0. Create, edit, and share 4K content with ease, and enjoy immersive, full-screen 4K and 360 experiences.
Features
Compatibility:
Consumer Chipsets:
- Intel X299 Chipset
Specs
| Power Description | |
| Thermal Design Power | 112 W |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Marketing Information | 7TH GEN INTEL® CORE™ i5 PROCESSORS Spend more time doing and less time waiting with the unprecedented power and responsiveness of Intel® Turbo Boost Technology 2.0. Create, edit, and share 4K content with ease, and enjoy immersive, full-screen 4K and 360 experiences. |
| Product Type | Processor |
| Product Name | Core i5 Quad-core i5-7640X 4GHz Desktop Processor |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | BX80677I57640X |
| Product Model | i5-7640X |
| Product Series | X |
| Product Line | Core i5 |
| Technical Information | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Overclocking Speed | 4.20 GHz |
| L2 Cache | 1 MB |
| Process Technology | 14 nm |
| Direct Media Interface | 8 GT/s |
| L3 Cache | 6 MB |
| Processor Socket | Socket R4 LGA-2066 |
| Clock Speed | 4 GHz |
| 64-bit Processing | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Intel Core i5 i5-7640X Quad-core [4 Core] 4 GHz Processor - Socket R4 LGA-2066Retail Pack (bx80677i57640x)