Intel
Intel Core i5 i5-8500 Hexa-core [6 Core] 3 GHz Processor - Socket H4 LGA-1151 - OEM Pack (cm8068403362607)
- SKU:
- 18539274
- MPN:
- cm8068403362607
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
With the power and responsiveness of Intel® Turbo Boost Technology 2.0 you can spend more time doing and less time waiting. Create, edit, and share 4K content with ease, and enjoy immersive, full-screen 4K and 360 experiences.Specs
| Power Description | |
| Thermal Design Power | 65 W |
| Physical Characteristics | |
| Width | 1.5" |
| Depth | 1.5" |
| Display & Graphics | |
| Number of Monitors Supported | 3 |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 630 |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Package Type | OEM |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Marketing Information | With the power and responsiveness of Intel® Turbo Boost Technology 2.0 you can spend more time doing and less time waiting. Create, edit, and share 4K content with ease, and enjoy immersive, full-screen 4K and 360 experiences. |
| Product Type | Processor |
| Product Name | Core i5 Hexa-core i5-8500 3GHz Desktop Processor |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | CM8068403362607 |
| Product Model | i5-8500 |
| Product Line | Core i5 |
| Technical Information | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Overclocking Speed | 4.10 GHz |
| L2 Cache | 1.50 MB |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Process Technology | 14 nm |
| Direct Media Interface | 8 GT/s |
| L3 Cache | 9 MB |
| Processor Socket | Socket H4 LGA-1151 |
| Clock Speed | 3 GHz |
| 64-bit Processing | Yes |
| Environmental Conditions | |
| Thermal Specification | 212°F (100°C) |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Intel Core i5 i5-8500 Hexa-core [6 Core] 3 GHz Processor - Socket H4 LGA-1151 - OEM Pack (cm8068403362607)