Intel
Intel Core i5 i5-8600K Hexa-core [6 Core] 3.60 GHz Processor - Socket H4 LGA-1151Retail Pack (bx80684i58600k)
- SKU:
- 18214996
- MPN:
- bx80684i58600k
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Specifications
- Mfr Part Number: BX80684I58600K
- Model: Intel Core i5-8600K Processor
- Core Name: Coffee Lake
- Core Count: 6
- Thread Count:6
- Clock Speed:3.6GHz
- Max Turbo Frequency: 4.3GHz
- Cache:9MB
- DMI3: 8.0 GT/s
- Lithography:14nm
- Socket: LGA 1151
- Max Thermal Design Power:95W
- Memory Type: DDR4-2666
- Processor Graphics: Intel UHD Graphics 630
- Graphics Base Frequency: 350 MHz
- Graphics Max Dynamic Frequency: 1.15GHz
- Max CPU Configuration: 1
- Advanced Technologies:
- Intel Optane Memory Supported
- Intel Turbo Boost 2.0 Technology
- Intel vPro Technology
- Intel Virtualization Technology (VT-x)
- Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d)
- Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT)
- Intel TSX-NI
- Intel 64
- Instruction Set 64-bit
- Instruction Set Extensions SSE4.1/4.2, AVX2
- Idle States
- Enhanced Intel SpeedStep Technology
- Thermal Monitoring Technologies
- Intel Identity Protection Technology
- Intel Stable Image Platform Program (SIPP)
- Intel AES New Instructions
- Secure Key
- Intel Software Guard Extensions (Intel SGX)
- Intel Memory Protection Extensions (Intel MPX)
- Intel OS Guard
- Intel Trusted Execution Technology
- Execute Disable Bit
- Intel Boot Guard
Specs
| Power Description | |
| Thermal Design Power | 95 W |
| Physical Characteristics | |
| Width | 1.5" |
| Depth | 1.5" |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Model | HD Graphics |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Marketing Information | 8TH GEN INTEL® CORE™ i5 PROCESSORS With the power and responsiveness of Intel® Turbo Boost Technology 2.0 you can spend more time doing and less time waiting. Create, edit, and share 4K content with ease, and enjoy immersive, full-screen 4K and 360 experiences. |
| Product Type | Processor |
| Product Name | Core i5 Hexa-core i5-8600K 3.6GHz Desktop Processor |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | BX80684I58600K |
| Product Model | i5-8600K |
| Product Line | Core i5 |
| Technical Information | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Overclocking Speed | 4.30 GHz |
| Processor Manufacturer | Intel |
| L3 Cache | 9 MB |
| Processor Socket | Socket H4 LGA-1151 |
| Clock Speed | 3.60 GHz |
| 64-bit Processing | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Intel Core i5 i5-8600K Hexa-core [6 Core] 3.60 GHz Processor - Socket H4 LGA-1151Retail Pack (bx80684i58600k)