Intel
Intel Core i7 [9th Gen] i7-9700E Octa-core [8 Core] 2.60 GHz Processor - OEM Pack (cm8068404196203)
- SKU:
- 20465620
- MPN:
- cm8068404196203
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The Most Powerful Generation of Intel® Core™ Processors
Unlock your creative potential with the power you need to create, edit, and share. Let your creativity flow as the 9th Generation Intel® Core™ processor renders and encodes in the background so you don't miss a beat. Minimize the wait time between inspiration and creation with Intel® Optane™ memory accelerating the loading of your most used applications.
Features And Benefits
-
A New Level of Performance
-
Game on a Whole New Level
-
Create Without Limits
-
Scalable Portfolio of Processors
Specs
| Power Description | |
| Thermal Design Power | 65 W |
| Physical Characteristics | |
| Width | 1.5" |
| Depth | 1.5" |
| Display & Graphics | |
| Number of Monitors Supported | 3 |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 630 |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Package Type | OEM |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Marketing Information | The Most Powerful Generation of Intel® Core™ Processors Unlock your creative potential with the power you need to create, edit, and share. Let your creativity flow as the 9th Generation Intel® Core™ processor renders and encodes in the background so you don't miss a beat. Minimize the wait time between inspiration and creation with Intel® Optane™ memory accelerating the loading of your most used applications. Features And Benefits A New Level of Performance Game on a Whole New Level Create Without Limits Scalable Portfolio of Processors |
| Product Type | Processor |
| Product Name | Core i7 Octa-core i7-9700E 2.6GHz Embedded Processor |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | CM8068404196203 |
| Product Model | i7-9700E |
| Product Line | Core i7 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Overclocking Speed | 4.40 GHz |
| L2 Cache | 2 MB |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Process Technology | 14 nm |
| Direct Media Interface | 8 GT/s |
| L3 Cache | 12 MB |
| Processor Threads | 8 |
| Processor Socket | Socket H4 LGA-1151 |
| Clock Speed | 2.60 GHz |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 9th Gen |
| Environmental Conditions | |
| Thermal Specification | 212°F (100°C) |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Intel Core i7 [9th Gen] i7-9700E Octa-core [8 Core] 2.60 GHz Processor - OEM Pack (cm8068404196203)