Intel
Intel Core i7 i7-12700KF Dodeca-core [12 Core] 3.60 GHz Processor - OEM Pack (cm8071504553829)
- SKU:
- 18547717
- MPN:
- cm8071504553829
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Intel Core i7-12700KF 3.6GHz LGA1700 Tra- CM8071504553829
- Processor: ?3.6 GHz
- Brand: ?Intel
- Item model number: ?CM8071504553829
- Item Weight: ?1.76 ounces
- Processor Brand: ?Intel
- Number of Processors: ?1
- Manufacturer: ?INTEL
Blazing-fast clock speeds and a revolutionary core architecture allow you to seamlessly chat, stream and record without sacrificing gameplay.
Specs
| Power Description | |
| Thermal Design Power | 125 W |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 4.16 oz |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Manufacturer | No |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Package Type | OEM |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Product Type | Processor |
| Product Name | Core i7 Dodeca-core i7-12700KF 3.6GHz Desktop Processor |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | CM8071504553829 |
| Product Model | i7-12700KF |
| Product Line | Core i7 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Overclocking Speed | 5 GHz |
| L2 Cache | 10 MB |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Process Technology | 10 nm |
| L3 Cache | 25 MB |
| Processor Threads | 20 |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| Clock Speed | 3.60 GHz |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Intel Core i7 i7-12700KF Dodeca-core [12 Core] 3.60 GHz Processor - OEM Pack (cm8071504553829)