Intel
Intel Core i9 [12th Gen] i9-12900K Hexadeca-core [16 Core] 3.20 GHz Processor - OEM Pack (cm8071504549230)
- SKU:
- 18818765
- MPN:
- cm8071504549230
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/30/2026 04:46:03 PM PST
- Stock Update:
- 03/30/2026 04:46:03 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Intel Core i9 (12th Gen) i9-12900K Hexadeca-core (16 Core) 3.20 GHz Processor - OEM Pack - 30 MB L3 Cache - 10 MB L2 Cache - 5.30 GHz Overclocking Speed - 10 nm - Socket LGA-1700 - UHD (Renewed)- Intel,,Processor
- Product Dimensions: 9 x 6 x 3 inches
- Manufacturer: Intel
Intel Core i9 (12th Gen) i9-12900K Hexadeca-core (16 Core) 3.20 GHz Processor - OEM Pack - 30 MB L3 Cache - 10 MB L2 Cache - 5.30 GHz Overclocking Speed - 10 nm - Socket LGA-1700 - UHD Graphics (iGPU) Graphics - 125 W - 24 Threads
Specs
| Power Description | |
| Thermal Design Power | 125 W |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 4.16 oz |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics (iGPU) |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Package Type | OEM |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Product Type | Processor |
| Product Name | Core i9 Hexadeca-core i9-12900K 3.2GHz Desktop Processor |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | CM8071504549230 |
| Product Model | i9-12900K |
| Product Line | Core i9 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Overclocking Speed | 5.30 GHz |
| L2 Cache | 10 MB |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Process Technology | 10 nm |
| L3 Cache | 30 MB |
| Processor Threads | 24 |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| Clock Speed | 3.20 GHz |
| Processor Generation | 12th Gen |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Intel Core i9 [12th Gen] i9-12900K Hexadeca-core [16 Core] 3.20 GHz Processor - OEM Pack (cm8071504549230)
$689.64