Intel
Intel Core i9 [12th Gen] i9-12900KF Hexadeca-core [16 Core] 3.20 GHz Processor - OEM Pack (cm8071504549231)
- SKU:
- 18550896
- MPN:
- cm8071504549231
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 11/29/2023 02:09:49 PM PST
- Stock Update:
- 11/29/2023 02:09:49 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The 12th Gen Intel® Core™ desktop processor redefines x86 architecture performance. Introducing our new performance hybrid architecture, combining Performance-cores with Efficient-cores to elevate gaming, productivity, and creation. These breakthrough processors intelligently optimize workloads and pave the way for future leaps in processor design. Enjoy the full range of the latest platform innovations like industry first PCIe 5.0 readiness and DDR5 memory. With Intel® UHD graphics immerse yourself in a visually stunning experience with up to 8K HDR support and the ability to view 4 simultaneous 4K displays. 12th Gen Intel® Core™ desktop processors bring all the features you need to game, work, and create like never before.
Specs
| Power Description | |
| Thermal Design Power | 241 W |
| Physical Characteristics | |
| Width | 1.8" |
| Depth | 1.5" |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Manufacturer | No |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Package Type | OEM |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Marketing Information | The 12th Gen Intel® Core™ desktop processor redefines x86 architecture performance. Introducing our new performance hybrid architecture, combining Performance-cores with Efficient-cores to elevate gaming, productivity, and creation. These breakthrough processors intelligently optimize workloads and pave the way for future leaps in processor design. Enjoy the full range of the latest platform innovations like industry first PCIe 5.0 readiness and DDR5 memory. With Intel® UHD graphics immerse yourself in a visually stunning experience with up to 8K HDR support and the ability to view 4 simultaneous 4K displays. 12th Gen Intel® Core™ desktop processors bring all the features you need to game, work, and create like never before. |
| Product Type | Processor |
| Product Name | Core i9 Hexadeca-core i9-12900KF 3.2GHz Desktop Processor |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | CM8071504549231 |
| Product Model | i9-12900KF |
| Product Line | Core i9 |
| Technical Information | |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Overclocking Speed | 5.20 GHz |
| L2 Cache | 14 MB |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Process Technology | 7 nm |
| L3 Cache | 30 MB |
| Processor Threads | 24 |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| Clock Speed | 3.20 GHz |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Environmental Conditions | |
| Thermal Specification | 212°F (100°C) |
Warranty Information