Intel
Intel Core i9 [13th Gen] i9-13900KF Tetracosa-core [24 Core] 3 GHz Processor (cm8071505094012)
- SKU:
- 19298903
- MPN:
- cm8071505094012
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/20/2026 12:27:09 PM PST
- Stock Update:
- 01/20/2026 12:27:09 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
INT CPU CM807150509401 i9-13900KF BOX 24Cores/32Threads 3.0Ghz 36MB S1700EssentialsProduct Collection
13th Generation Intel Core i9 Processors
Code Name
Products formerly Raptor Lake
Vertical Segment
Desktop
Processor Number
i9-13900KF
Lithography
Intel 7
Use Conditions
PC/Client/TabletCPU Specifications
Total Cores
24
Number of Performance-cores
8
Number of Efficient-cores
16
Total Threads
32
Max Turbo Frequency
5.80 GHz
Intel Thermal Velocity Boost Frequency
5.80 GHz
Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 Frequency
5.70 GHz
Performance-core Max Turbo Frequency
5.40 GHz
Efficient-core Max Turbo Frequency
4.30 GHz
Performance-core Base Frequency
3.00 GHz
Efficient-core Base Frequency
2.20 GHz
Cache
36 MB Intel Smart Cache
Total L2 Cache
32 MB
Processor Base Power
125 W
Maximum Turbo Power
253 WSupplemental Information
Embedded Options Available
NoMemory Specifications
Max Memory Size (dependent on memory type)
128 GB
Memory Types
Up to DDR5 5600 MT/s
Up to DDR4 3200 MT/s
Max Number of Memory Channels
2
Max Memory Bandwidth
89.6 GB/sExpansion Options
Direct Media Interface (DMI) Revision
4.0
Max Number of DMI Lanes
8
Scalability
1S Only
PCI Express Revision
5.0 and 4.0
PCI Express Configurations
Up to 1x16+4, 2x8+4
Max Number of PCI Express Lanes
20Package Specifications
Sockets Supported
FCLGA1700
Max CPU Configuration
1
TJUNCTION
100oCAdvanced Technologies
Intel Gaussian and Neural Accelerator
3.0
Intel Thread Director
Yes
Intel Deep Learning Boost (Intel DL Boost)
Yes
Intel Speed Shift Technology
Yes
Intel Thermal Velocity Boost
Yes
Intel Turbo Boost Max Technology 3.0
Yes
Intel Turbo Boost Technology
2.0
Intel Hyper-Threading Technology
Yes
Intel 64
Yes
Instruction Set
64-bit
Instruction Set Extensions
Intel SSE4.1, Intel SSE4.2, Intel AVX2
Idle States
Yes
Enhanced Intel SpeedStep Technology
Yes
Thermal Monitoring Technologies
Yes
Intel Volume Management Device (VMD)
YesSecurity and Reliability
Intel Standard Manageability (ISM)
Yes
Intel Control-Flow Enforcement Technology
Yes
Intel AES New Instructions
Yes
Secure Key
Yes
Intel OS Guard
Yes
Execute Disable Bit
Yes
Intel Boot Guard
Yes
Mode-based Execute Control (MBEC)
Yes
Intel Virtualization Technology (VT-x)
Yes
Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d)
YesIntel VT-x with Extended Page Tables (EPT)
YesItem Dimension (L"xW"xH")
2 x 1 x 1
Weight
1 lb
Warranty Information
3 Year Limited
Specs
| Power Description | |
| Thermal Design Power | 125 W |
| Display & Graphics | |
| Integrated Graphics | No |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Product Type | Processor |
| Product Name | Core i9 i9-13900KF Tetracosa-core 3 GHz Desktop Processor Upgrade |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | CM8071505094012 |
| Product Model | i9-13900KF |
| Product Line | Core i9 |
| Technical Information | |
| Processor Core | Tetracosa-core (24 Core) |
| Overclocking Speed | 5.80 GHz |
| L2 Cache | 32 MB |
| L3 Cache | 36 MB |
| Processor Threads | 32 |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| Clock Speed | 3 GHz |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Environmental Conditions | |
| Thermal Specification | 212°F (100°C) |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Intel Core i9 [13th Gen] i9-13900KF Tetracosa-core [24 Core] 3 GHz Processor (cm8071505094012)