Intel
Intel Core i9 i9-7920X Dodeca-core [12 Core] 2.90 GHz Processor - Socket R4 LGA-2066Retail Pack (bx80673i97920x)
- SKU:
- 18256641
- MPN:
- bx80673i97920x
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/02/2026 08:58:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/02/2026 08:58:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Specifications
- Mfr Part Number: BX80673I97920X
- Model:Intel Core i9-7920X X-series Processor
- Core Name: Skylake
- Core Count: 12
- Thread Count: 24
- Clock Speed:2.9GHz
- Max Turbo Frequency: 4.3 GHz
- Cache: 16.5 MB L3
- DMI3: 8.0 GT/s
- Lithography:14nm
- Socket: LGA 2066
- Max Thermal Design Power: 140 W
- Memory Type: DDR4-2666
- Max CPU Configuration: 1
- Advanced Technologies:
- Intel Optane Memory Supported
- Intel Turbo Boost Max Technology 3.0
- Intel Turbo Boost 2.0 Technology
- Intel Hyper-Threading Technology
- Intel Virtualization Technology (VT-x)
- Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d)
- Intel 64
- Instruction Set 64-bit
- Instruction Set Extensions SSE4.1/4.2, AVX 2.0, AVX-512
- Enhanced Intel SpeedStep Technology
- Intel AES New Instructions
- Execute Disable Bit
Specs
| Power Description | |
| Thermal Design Power | 140 W |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Marketing Information | INTEL® CORE™ X-SERIES PROCESSORS With up to 18 cores and 36 threads the Intel® Core™ X-series processor family is our most powerful ever. Turn your PC into a studio: produce amazing 4K or 360-degree videos, stunning photos, or amazing music. This is the ultimate tool for gaming and virtual reality experience the power to do it all. |
| Product Type | Processor |
| Product Name | Core i9 Dodeca-core i9-7920X 2.9GHz Desktop Processor |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | BX80673I97920X |
| Product Model | i9-7920X |
| Product Series | X |
| Product Line | Core i9 |
| Technical Information | |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Overclocking Speed | 4.30 GHz |
| L2 Cache | 12 MB |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Process Technology | 14 nm |
| Direct Media Interface | 8 GT/s |
| L3 Cache | 16.50 MB |
| Processor Socket | Socket R4 LGA-2066 |
| Clock Speed | 2.90 GHz |
| 64-bit Processing | Yes |
| Environmental Conditions | |
| Thermal Specification | 203°F (95°C) |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Intel Core i9 i9-7920X Dodeca-core [12 Core] 2.90 GHz Processor - Socket R4 LGA-2066Retail Pack (bx80673i97920x)