Intel
Intel E1g44et2 Gigabit Ethernet Card - Pci Express 4 Port - 10/100/1000base-t - Internal - Full-height
- SKU:
- 20445017
- MPN:
- e1g44et2
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The Intel Gigabit ET2 Quad Port Server Adapters showcase the latest virtualization technology called Intel Virtualization Technology for Connectivity (Intel VT for Connectivity). Intel VT for Connectivity is a suite of hardware assists that improve overall system performance by lowering the I/O overhead in a virtualized environment. This optimizes CPU usage, reduces system latency, and improves I/O through-put. Intel VT for Connectivity includes: " Virtual Machine Device Queues (VMDq) and Intel I/O Acceleration Technology1 (Intel I/OAT)"
Intel Gigabit ET2 Dual Port Server Adapter
Package Contents:
- Gigabit ET2 Quad Port Server Adapter
- Informational CD
- Bracket
Features
Package Contents:
No
Malaysia
- Gigabit ET2 Quad Port Server Adapter
- Informational CD
- Bracket
Assembly Required:
No
Country of Origin:
Malaysia
Specs
| Physical Characteristics | |
| Thickness | 2.7" |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Weight (Approximate) | 1 lb |
| Card Height |
|
| Height | 4.7" |
| Width | 6.6" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>Intel warrants to the original owner that the adapter product delivered in this package will be free from defects in material and workmanship. This warranty does not cover the adapter product if it is damaged in the process of being installed or improperly used. For more warranty information follow this link: http://www.intel.com/support/network/sb/cs-009721.htm</p> |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Ports | 4 |
| Host Interface | PCI Express x4 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 4 |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Marketing Information | The Intel Gigabit ET2 Quad Port Server Adapters showcase the latest virtualization technology called Intel Virtualization Technology for Connectivity (Intel VT for Connectivity). Intel VT for Connectivity is a suite of hardware assists that improve overall system performance by lowering the I/O overhead in a virtualized environment. This optimizes CPU usage, reduces system latency, and improves I/O through-put. Intel VT for Connectivity includes: " Virtual Machine Device Queues (VMDq) and Intel I/O Acceleration Technology1 (Intel I/OAT)" Intel Gigabit ET2 Dual Port Server Adapter |
| Product Type | Gigabit Ethernet Card |
| Product Name | Gigabit ET2 Quad Port Server Adapter |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | E1G44ET2 |
| Product Series | 82576 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Media & Performance | |
| Twisted Pair Cable Standard | Category 5 |
| Network & Communication | |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Intel E1g44et2 Gigabit Ethernet Card - Pci Express 4 Port - 10/100/1000base-t - Internal - Full-height