Intel
Intel Ethernet Server Adapter I350-F4 - PCI Express x4 - 4 Port - 1000Base-SX - Internal - Full-height, Low-profile - Retail I350F4BLK
- SKU:
- 18375491
- MPN:
- i350f4blk
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The new Intel Ethernet Server Adapter I350 family builds on Intel's extended history of excellence in Ethernet products. Intel continues its market leadership with this new generation of PCIe GbE network adapters. Built with the bridgeless Intel I350 Ethernet Controller, these adapters represent the next step in the GbE networking evolution for the enterprise and data center by introducing new levels of performance through industry leading enhancements for both virtualized and iSCSI Unified Networking environments. This new family of adapters also includes new power management technologies such as Energy Efficient Ethernet (EEE) and DMA Coalescing (DMAC).
Intel Ethernet Server Adapter I350-F4 - It just works!
Package Contents:
- Ethernet Server Adapter I350-F4
- Informational CD
- Bracket
Features
- Ethernet Server Adapter I350-F4
- Informational CD
- Bracket
Environmentally Friendly:
Yes
Assembly Required:
No
Country of Origin:
Malaysia
Specs
| Physical Characteristics | |
| Thickness | 2.7" |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Weight (Approximate) | 3 lb |
| Card Height |
|
| Height | 4.8" |
| Width | 5.3" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>Intel warrants to the original owner that the adapter product delivered in this package will be free from defects in material and workmanship. This warranty does not cover the adapter product if it is damaged in the process of being installed or improperly used. For more warranty information follow this link: http://www.intel.com/support/network/sb/cs-009721.htm</p> |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 4 |
| Host Interface | PCI Express x4 |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Marketing Information | The new Intel Ethernet Server Adapter I350 family builds on Intel's extended history of excellence in Ethernet products. Intel continues its market leadership with this new generation of PCIe GbE network adapters. Built with the bridgeless Intel I350 Ethernet Controller, these adapters represent the next step in the GbE networking evolution for the enterprise and data center by introducing new levels of performance through industry leading enhancements for both virtualized and iSCSI Unified Networking environments. This new family of adapters also includes new power management technologies such as Energy Efficient Ethernet (EEE) and DMA Coalescing (DMAC). Intel Ethernet Server Adapter I350-F4 - It just works! |
| Product Type | Gigabit Ethernet Card |
| Product Name | Ethernet Server Adapter I350-F4 |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | I350F4BLK |
| Product Model | I350-F4 |
| Product Series | I350 |
| Media & Performance | |
| Fiber Optic Cable Core/Cladding Specification | 62.5/50 µm |
| Network & Communication | |
| Network Technology | 1000Base-SX |
Warranty Information