Intel
Intel Gigabit CT Desktop Adapter (EXPI9301CT)
- SKU:
- 18150978
- MPN:
- expi9301ct
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The Intel Gigabit CT Desktop Adapter offers the newest technology for maximizing system performance and increasing end-user productivity. Specifically, the Intel Gigabit CT Desktop Adapter uses auto-negotiation to ensure the adapter runs at the highest available network speed (10, 100, or 1000 Mbps), and it maintains full bandwidth capacity with the dedicated bandwidth of a PCI Express input/output (I/O) bus to provide connectivity you can count on. Based on the low-power Intel 82574L Gigabit Ethernet Controller, this desktop adapter offers optimal performance in a low-cost, low-power, compact profile. Teaming support and an array of other advanced features enable customers to utilize this adapter as an entry-level server adapter as well.
Package Contents:
- Gigabit CT Desktop Adapter
- Informational CD
- Bracket
Features
- Gigabit CT Desktop Adapter
- Informational CD
- Bracket
Environmentally Friendly:
Yes
Device Supported:
PC
Country of Origin:
Malaysia
Specs
| Physical Characteristics | |
| Thickness | 2.2" |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Height | 4.7" |
| Width | 4.7" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>Intel warrants to the original owner that the adapter product delivered in this package will be free from defects in material and workmanship. This warranty does not cover the adapter product if it is damaged in the process of being installed or improperly used. For more warranty information follow this link: http://www.intel.com/support/network/sb/cs-009721.htm</p> |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Ports | 1 |
| Host Interface | PCI Express |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Marketing Information | The Intel Gigabit CT Desktop Adapter offers the newest technology for maximizing system performance and increasing end-user productivity. Specifically, the Intel Gigabit CT Desktop Adapter uses auto-negotiation to ensure the adapter runs at the highest available network speed (10, 100, or 1000 Mbps), and it maintains full bandwidth capacity with the dedicated bandwidth of a PCI Express input/output (I/O) bus to provide connectivity you can count on. Based on the low-power Intel 82574L Gigabit Ethernet Controller, this desktop adapter offers optimal performance in a low-cost, low-power, compact profile. Teaming support and an array of other advanced features enable customers to utilize this adapter as an entry-level server adapter as well. |
| Product Type | Gigabit Ethernet Card |
| Product Name | Gigabit CT Desktop Adapter |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | EXPI9301CT |
| Product Model | EXPI9301CT CT Desktop |
| Packaged Quantity | 1 |
| Media & Performance | |
| Twisted Pair Cable Standard | Category 5e |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Network & Communication | |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
Warranty Information