Intel
Intel Optane H10 256 GB Solid State Drive - M.2 2280 Internal - PCI Express [PCI Express 3.0] (hbrpeknx0101a08)
- SKU:
- 18212093
- MPN:
- hbrpeknx0101a08
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Intel Optane H10 256 GB Solid State Drive - M.2 2280 Internal - PCI Express (PCI Express 3.0)- Storage Capacity: 256 GB
- Buffer: 16 GB
- Wireless LAN: No
- Drive Interface: PCI Express
- Drive Interface Standard: PCI Express 3.0
Manufacturer: Intel Corporation. Manufacturer Part Number: HBRPEKNX0101A08. Brand Name: Intel. Product Line: Optane. Product Series: H10. Product Name: Optane H10 Solid State Drive. Packaged Quantity: 1. Product Type: Solid State Drive. [Technical Information] Storage Capacity: 256 GB. [Drive Performance] Buffer: 16 GB. [Network & Communication] Wireless LAN: No. [Interfaces/Ports] Drive Interface: PCI Express. Drive Interface Standard: PCI Express 3.0. [Physical Characteristics] Drive Type: Internal. Form Factor: M.2 2280. Width: 0.9". Depth: 3.1". Weight (Approximate): 0.35 oz.
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Weight (Approximate) | 0.35 oz |
| Drive Type | Internal |
| Width | 0.9" |
| Depth | 3.1" |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface Standard | PCI Express 3.0 |
| Drive Interface | PCI Express |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Product Type | Solid State Drive |
| Product Name | Optane H10 Solid State Drive |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | HBRPEKNX0101A08 |
| Product Series | H10 |
| Product Line | Optane |
| Packaged Quantity | 1 |
| Drive Performance | |
| Buffer | 16 GB |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 256 GB |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Intel Optane H10 256 GB Solid State Drive - M.2 2280 Internal - PCI Express [PCI Express 3.0] (hbrpeknx0101a08)